24 Ноември, 2024

„Взгляд“: Дадоха грешни съвети на Зеленски преди срещата с Путин

„Взгляд“: Дадоха грешни съвети на Зеленски преди срещата с Путин

Владимир Путин и Владимир Зеленски

Едно от предупрежденията към украинския президент е да се избягват преговори на четири очи с руския си колега

Днес в Париж ще се проведе срещата на върха на „Норманската четворка“. Украйна ще бъде представена от Владимир Зеленски. Вече му бяха дадени някои съвети как да се държи с Владимир Путин. Едно от тях е да се избягват преговорите на четири очи с руския лидер. Ще помогнат ли тези препоръки на Зеленски и какви резултати трябва да се очакват от среща във „Нормандския формат“, коментира руският вестник „Взгляд“, цитиран от "Фокус". 

Петро Порошенко, който преди това не е бил забелязан в приятелски отношения с Владимир Зеленски, в петък се държеше като доброжелател на настоящия лидер на Украйна. Той даде на президента някои съвети в навечерието на срещата на върха на Норманската четворка. Припомняме, срещата на лидерите на Русия, Германия, Франция и Украйна ще се проведе в понеделник в Париж. А фактът, че президентите на Русия и Украйна могат да проведат отделна среща в рамките на формата, бе обявен в края на ноември от помощника на руския лидер Юрий Ушаков.

В допълнение към очакваните препоръки - например да не се обсъжда въпросът за газовите доставки в Париж - Порошенко даде "най-важния съвет: да не се доверяваме на Путин". „Бих Ви посъветвал да избягвате срещата лице в лице с Путин“, препоръча бившият президент на Украйна. "Ако това е невъзможно, не се поддавайте на кагебейските му манипулациите." Порошенко добави, че преговорите с Путин изискват "бърза реакция, железни нерви и дебела кожа". Порошенко знае какво казва: Той има опит в работата с руския лидер зад закрити врати. Например през август 2014 г. след преговори в Минск във формата на Митнически съюз - Украйна - ЕС, те разговаряха повече от два часа.

Историята на световната политика, включително и най-новата, познава примери, когато разговорът лице в лице между лидер на една страна и политически по-силен партньор довежда до необратими последици. Такава беше например срещата на Михаил Горбачов с Роналд Рейгън през 1986 г. в Рейкявик. В по-голямата си част комуникацията се проведе във формат „тет-а-тет“. В резултат на това, както припомни в интервю за „Коммерсант-Власт“ бившият секретар на Централния комитет на КПСС Александър Яковлев, най-важното споразумение - за превръщането на Варшавския блок и НАТО в политически организации - остава ненеписано на хартия. „Отхвърлихме Варшавския договор и те започнаха да укрепват НАТО. Чиста измама. Казват, че не е имало такова споразумение. Да, нямаше такова написано споразумение, но имаше споразумение ”, оплаква се Яковлев двадесет години по-късно.

Сега очевидно Владимир Путин се смята за умел преговарящ по целия свят. И дори в Белия дом. Така през август миналата година говорителят на екипа на Обама Сюзън Райс (тя беше съветник по националната сигурност в предишната администрация) нарече "историческа грешка", че Тръмп се срещна лице в лице с Путин по време на срещата на върха в Хелзинки. И година по-късно самият Тръмп в интервю за CNN заяви, че "Путин надхитри Обама, напълно го надхитри и спечели от това".

Трябва да се предположи, че Порошенко, давайки съвети на младия си наследник, вероятно си спомня, че руският лидер „успя да надхитри“ дори президентите на Съединените щати. Препоръки как да се държат с Путин и Зеленски обаче дават настоящите държавни глави. И така, по-рано президентът на Литва Гитанас Науседа посъветва украинския лидер, когато общува с Путин, да не "прави отстъпки, които могат да бъдат вредни" за Украйна.

Съветвайки Зеленски, Порошенко преследва целите си, заяви Федор Лукянов, председател на руския комитет по външна и отбранителна политика, пред вестник „Взгляд“. Неговата задача е, първо, да намали значението на срещата в „Нормандския формат“. Второ, да се дезактивират неговите резултати. „В допълнение, Порошенко така се опитва още веднъж да подчертае, че Зеленски не е президент, а недоразумение“.

Но мнението на Порошенко днес не означава, че сега не било достатъчно сложно ", смята Лукянов.

„Путин е опитен човек, който разбира всички ситуации много добре. Включително и тези, които ще бъдат обсъдени на срещата на върха. Това не може да се каже за Зеленски. Президентът на Украйна е нов, неопитен, непознат. Например, една от темите, които Зеленски възнамерява да обсъди, е споразумението за газовите доставки. Ако това се случи на среща на четири очи, тогава ще бъде много тъжно за Зеленски, защото Путин разбира газа по-добре от всеки газов специалист”, подчерта Лукянов.

Въпреки това, без значение каква тактика ще избере Зеленски в преговорите с Путин, той е добре запознат с очакванията на Москва от Киев. Това вече е многократно е казано и повторено преди срещата, заяви ръководителят на руската дипломация Сергей Лавров: „Ще очакваме допълнителни споразумения, които ще позволят този конфликт да бъде елиминиран, което ще гарантира надеждно сигурността на хората в Донбас, ще гарантира техните права, които са залегнали в Минските споразумения, например закона за специален статут и който ще позволи този конфликт да приключи “.

И според руския министър украинският президент трябва да играе ключова роля тук. „И, разбира се, в Париж на тази среща на върха наистина искаме да чуем от президента Зеленски как той самият вижда движението напред, защото неговите служители от обкръжението му - министри, членове на парламента от фракцията му „Слуга на народа“ - правят много противоречиви изявления “, цитира ТАСС думите на руския външен министър.


Всъщност през последните дни от Киев идват абсолютно разнопосочни изявления от обкръжението на украинския президент. Например, в петък, депутат от Радата от пропрезидентска партия Никита Потураев заяви, че не трябва да се очаква от пътуването на Владимир Зеленски да се „подпише споразумение“, тъй като Зеленски няма да донесе „нов Минск“ или някакъв „Париж“. Външният министър на Украйна Вадим Пристайко обяви в навечерието на срещата, че едно от основните изисквания на Минските споразумения (избори в Донбас) е „почти невъзможна мисия“.

И това въпреки факта, че самият Зеленски тази седмица обеща, че е готов да обсъди въпроса за изборите на срещата на върха. Заслужава да се отбележи, че те дори не са започнали да работят по прилагането на още едно изискване от Минск - разработването на закон за специалния статут на Донбас. Това призна предния ден ръководителят на фракцията „Слуга на народа“ във Върховната Рада Давид Арахамия.

Това, което се чува от украинската страна, е чисто риторична кампания, смята Лукянов. „На първо място, тя е свързана с вътрешните нужди. Зеленски е в изключително трудна ситуация. Но по дефиниция не може да има някаква осезаема промяна. Там никой не е готов за това “, смята експертът, като говори за възможния резултат от срещата на върха.

"Тонът на изявленията, които сега се чуват от руската страна, е много консервативен - че няма какво да се очаква, че работата е в ход, че комюникето или меморандумът ще бъдат сдържани, с потвърждаване на съществуващи задължения, ангажимент за по-нататъшна работа и т.н.", каза Лукянов.

Западните участници в квартета също правят много кратки коментари относно самата среща на върха и възможните резултати от нея. Френският президент Еманюел Макрон на среща с Тръмп заяви само, че "изразява предпазлив оптимизъм" по отношение на възможния резултат от предстоящите преговори и ефекта им върху мирния процес в Донбас. А Ангела Меркел, съдейки по изявлението на кабинета си, иска да използва двустранна среща с Путин, за да обсъди един по-належащ въпрос - делото Хангошвили и ситуацията около експулсирането на руските дипломати.

Станислав Ткаченко, експерт от „Валдайския клуб“, професор в катедрата по европейски изследвания във Факултета по международни отношения на Държавния университет в Санкт Петербург, прогнозира: „Въз основа на резултатите ще бъде прието декларативно изявление, което потвърждава формулата на Щайнмайер и двете споразумения от Минск“.

„Зеленски няма да може да се върне назад. Той няма да постигне присъствието на украински войски на територията на непризнатите републики в Донбас под прикритието на съвместно патрулиране. И разбира се, няма да има и съвместен граничен контрол “, заяви Ткаченко пред в. „Взгляд“. Според експерта Русия вероятно ще заеме помирителна позиция и няма да откаже да подпише окончателното изявление. "Но определено няма да има осезаем пробив", смята Ткаченко.

От друга страна, експертът отбеляза, "това ще бъдат най-важните преговори за дипломацията през последната година или дори пет години, защото те са изключително важни." "Те ще ни кажат много за отношенията между Европа и Русия, Европа и Америка, тъй като, разбира се, САЩ също ще присъстват невидимо на тези преговори", смята Ткаченко.

В петък вечерта самият Владимир Зеленски сподели своите прогнози и притеснения относно срещата в Париж. „Искам резултат, единствената причина да се притеснявам е, че ще се срещнем и ще кажем:„ Планираме ... “ Наистина не обичам неефективността. Единственото, което ме изнервя е, че наистина не ми харесва безполезността на преговорите. Това е единственото нещо, от което се страхувам “, каза украинският президент. В същото време той призна, че Русия има настроение за диалог - Зеленски спомена за обмена на „задържани“ (затворници и арестувани) и връщането на военни кораби, участващи в инцидента в Керченския проток, в Украйна.

Зеленски подчерта, че очаква "конкретни резултати" от преговорите в Париж. „Ако следваме Минските споразумения за размяна на хора, какво означава „всички за всички“? Има списъци - съгласувани и несъгласувани. Колко хора и кога можем да върнем у дома? ”Украинският лидер разкри подробностите за позицията на Киев. Той каза още, че конкретни резултати трябва да се очакват за ситуацията, свързана с прекратяването на огъня в Донбас. В същото време Зеленски призна, че „няма да получи всичко“, като нарече „победа“ факта, че тези преговори ще се проведат.
Сподели:

The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна

Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта