Европа се оказва заклещена между руския лидер Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп. В същото време европейските лидери усещат наближаването на „момента на истината“, пише The Wall Street Journal.
Тази седмица САЩ и Русия започват разговори за бъдещето на Украйна и европейската сигурност, като позициите на Вашингтон и Москва споделят обща тон на крещящо презрение към европейските лидери.
Развитието на събитията ще определи дали Европейският демократичен алианс, както в рамките на Европейския съюз, така и извън него, може да остане влиятелен играч на международната сцена, където традиционните следвоенни механизми вече нямат същата сила.
„Посланието е ясно: време е да се ангажираме да защитаваме собствената си сигурност“, каза френският европейски министър Бенджамин Хадад. „Първият тест би бил отказът да капитулира Украйна".
Големият въпрос е дали Европа може да се справи с това, което лидерите на континента наричат най-голямата криза в сигурността от десетилетия. Това ще изисква незабавно увеличаване на разходите за отбрана, по-силно политическо единство и преосмисляне на ролята на трансатлантическите връзки, които определят европейската политика от 1945 г. насам.
„Въпросът, който има значение за всички, е: можем ли да се доверим на Съединените американски щати? “ каза Нико Ланге, бивш високопоставен служител на германската отбрана и старши сътрудник на Мюнхенската конференция по сигурността, цитиран от УНИАН.
„След 10 години алармени звънци, следващият алармен звънец за европейците може да бъде сирената за въздушна атака.“
Превод: Faktor.bg
Коментари (0)