Не сме искали да участваме във властта с Борисов, – нашата основна цел е предсрочни парламентарни избори. Това каза в ефира на Нова ТВ депутатът от ДПС Йордан Цонев.
Народът дава властта. Ние не искаме нито ГЕРБ, нито БСП да вземе властта. Ние искаме един плавен преход и едни честни избори, а това което ще се стремим е да бъде създадено едно ценностно мнозинство в парламента. При развитието на събитията у нас не искам да правя хипотези дали иска ДПС да влезе отново във властта, коментира още депутатът.
По думите му, добре за страната ни ще бъде, ако управляват системни партии, каквито са БСП и ГЕРБ. Опасно е обаче, ако те се коалират с крайните националисти – това беше грешката, която направи Борисов при създаването на коалиционния кабинет през 2014 година.
Цонев коментира и подкрепата на ДПС за Пламен Орешарски на президентските избори, която както той обясни не била случайна.
Застанахме зад кандидатурата на Пламен Орешарски не само, за да преброим гласовете на ДПС. Истината е, че нашите членове и симпатизанти припознаха в Орешарка човека, който най-добре се е държал с хората в движението. Освен това той ще остане в историята като успешен финансов министър. Да не забравяме, че по негово време имахме най-нисък държавен дълг, най-висок фискален резерв, най-много инвестиции, най-ниските данъци. Тези неща не се забравят толкова бързо в ДПС и от нашите членове.
По отношение на мажоритарния вот, ДПС споделят мнението, че трябва да се съобразят с вота на гражданите от проведения референдум, но последната дума трябва да бъде на експертите.
Ние смятаме, че трябва да се вслушаме в гласа на народа. Но след като чухме хората, сега трябва да чуем експертите – те да ни кажат как да бъде въведен мажоритарния вот, без да се нарушава Конституцията и да се клати политическата система. Сега е нужно смирение и държавническа мисъл и трябва да направим промените, без да създаваме напрежение в държавата, посочи още Цонев.
Той потвърди позицията на ДПС да не подкрепи Бюджет 2017 с аргументите, че първо са опозиция, и второ – имат опасения, че между първи и второ четене може да се превърне във финансов Франкинщайн.