Заместник-главният прокурор и заместник-министър на правосъдието на САЩ Род Розенстайн, който наблюдаваше близо двегодишното разследване за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г., обяви, че ще се оттегли от поста на 11 май, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
Розенстайн подаде оставка в писмо до президента Доналд Тръмп, в което пише: "Нашите избори протичат при по-голяма сигурност и нашите граждани са по-добре информирани за тайните усилия на чужди сили да влияят на нашите избори". Той изказва благодарност на президента Тръмп за "куртоазията и хумора", които е проявявал в отношенията им.
Род Розенстайн назначи специалния прокурор Робърт Мълър, който разследваше дали е имало сговор между предизборния екип на Тръмп и Русия, напомня Асошиейтед прес. Неговата оставка бе очаквана след като Уилям Бар бе утвърден от Сената за министър на правосъдието и главен прокурор.
Розенстайн имаше намерение да се оттегли в средата на март, но остана на поста, докато Мълър приключи разследването за Русия. След като Мълър предаде доклада за разследването си, Бар и Розенстайн стигнаха до заключението, че президентът Тръмп не е възпрепятствал правосъдието. Разследването на Мълър не откри доказателства, че кампанията на Тръмп е имала незаконен сговор с руското правителство, напомня Ройтерс.
Мълър не се произнесе дали Тръмп е възпрепятствал правосъдието, но представи позициите на двете страни по въпроса. Президентът Тръмп вече номинира заместник-министъра на транспорта Джефри Розън да заеме поста на Розенстайн.
Род Розенстайн
Оставката си Род Розенстайн е подал в нарочно писмо до Тръмп, в което изказва благодарност за "куртоазията и хумора"
Фактор Фактор
Още от Свят
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ
17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота
Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина
Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция
Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния
Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души, над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес