Критиците на ограничителните мерки твърдят, че новият коронавирус бил опасен само за старите и болни хора, на които и без това им оставало малко живот. Анализ на северногерманското радио NDR обаче показва друго - че много от починалите от Ковид-19 са можели да живеят още няколко години.
Мъжете губят повече от жените
С помощта на статистиката е възможно да се определи колко години живот е загубил човек, който се е разболял и починал от Ковид-19. С други думи: колко още е можело да живее, ако не се е бил заразил. Данните сочат, че мъжете са можели да живеят средно още 10,7, а жените - още 9,3 години.
Авторите на анализа са взели предвид очакваната средна продължителност на живота в Германия и средните възрастови данни за починалите от коронавирус - общо 6115 души до 29 април, според института "Роберт Кох". Тук правят впечатление разликите между отделните региони: ако в Бремен болестта е съкратила с малко повече от 7 години живота на средностатистическата пациентка, починала от Ковид-19, то в Мекленбург-Предна Померания жените са можели да живеят средно още 13,9 години. Мекленбург Предна-Померания е и единствената германска провинция, в която заради новия вирус жените са загубили повече години от живота си, отколкото мъжете (средно 12,9 години).
Изчисленията следват модела на едно подобно изследване, проведено от учени от Университета в Глазгоу, Шотландия, проучили данните за жертвите на Ковид-19 в Италия и Великобритания. Резултатът от тяхната работа: средно мъжете са загубили около 14 години от живота си заради болестта, а жените - 12 години. От тях трябва да извадим по 1 година живот - заради предишните заболявания на пациентите. Така се получава, че мъжете, починали от коронавирус в Италия и Великобритания, са можели да живеят средно още 13 години, а жените - още 11 години.
А предишните заболявания?
Ако вземем предвид и фактора "предишни заболявания", то в Германия мъжете, починали от Ковид-19, са можели да живеят средно още 9,9 години, а жените - 8,5 години. Тоест пациентите, страдащи и от други болести, са си отишли значително по-рано заради коронавируса, отколкото е можело да живеят чисто статистически.
В Германия хората с предишни заболявания, които засега съставляват голяма част от починалите от коронавирус, биха могли да живеят още дълги години, казва Клеменс Вентнер, главен лекар на инфекциозното отделение на Университетската клиника в мюнхеннския район Швабинг. "Днес не е задължително хората с диабет, високо кръвно налягане или с деменция, например, да умират по-рано заради тези заболявания", уверява той.
Дебатът за годините, които починалите от коронавирус губят от живота си, тръгна от едно изявление на кмета на град Тюбинген Борис Палмер. Той заяви в едно телевизионно участие следното: "Може да се окаже, че в Германия сега спасяваме хора, които след половин година и без друго щяха да умрат". Заради това си изказване Палмер беше остро разкритикуван дори и от собствената си партия - Зелените.
Ян Щроцик, Дойче Веле
Още от Свят
Министерство на енергетиката като дядо Коледа, подарява 327 млн. лв. на електроразпределителните дружества
Министърът на енергетиката уточни, че Модернизационният фонд като финансов механизъм ще бъде на разположение до 2030 г
Доналд Тръмп пак иска Гренландия, предизвика буря от възмущение
„За целите на националната сигурност и свободата по света Съединените американски щати считат, че притежаването и контролът над Гренландия е абсолютна необходимост“, отбеляза той
Експерт: Днепър за руснаците означава смърт
Те нямат шансове да преминат реката и да създадат плацдарм