Доналд Тръмп възобнови претенциите си към Гренландия – най-големият остров на Земята, разположен в Северния Атлантик и представляващ автономна част от Кралство Дания. Той направи съответното изявление в собствените си социални мрежи.
Обявявайки плановете си да назначи нов посланик в Дания, Тръмп си припомни своята стара мечта да постави Гренландия под контрола на САЩ.
„За целите на националната сигурност и свободата по света Съединените американски щати считат, че притежаването и контролът над Гренландия е абсолютна необходимост“, отбеляза Тръмп в похвалната си реч в чест на бъдещия посланик.
Реакция от Гренландия
Изявлението на новоизбрания президент на САЩ предизвика възмущение в Гренландия.
„Гренландия е наша. Ние не се продаваме и няма да се продаваме. Няма да загубим дългата си борба за свобода. Въпреки това трябва да останем отворени за сътрудничество и търговия с целия свят, особено със съседите ни. Но цялото сътрудничество и търговия не може да минава през Дания“, написа премиерът на Гренландия Муте Егеде във Фейсбук.
Претенциите на Тръмп към Гренландия
Гренландия е самоуправляваща се територия в рамките на Дания. Тя има широка автономия, особено в икономическите и хуманитарните въпроси, но Дания отговаря за отбраната и външната ѝ политика. Гренландия е най-големият остров в света, стратегически разположен между Северна Америка и Европа, и е богата на природни ресурси като минерали и нефтени залежи.
През 2019 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп изрази интерес да закупи Гренландия, позовавайки се на нейното стратегическо значение за САЩ (особено за военни бази) и нейните икономически ресурси. Тръмп определи идеята за закупуване на Гренландия като „голяма сделка с недвижими имоти“.
Предложението предизвика възмущение в Дания и Гренландия, които го отхвърлиха като абсурдно. След това Тръмп отмени планираното си посещение в Дания.
Исторически контекст
Идеята на Тръмп, макар и осмяна в медиите, има исторически корени. САЩ са проявявали интерес към Гренландия още от XIX век.
По време на Втората световна война, когато Дания беше окупирана от нацистка Германия, САЩ де факто и де юре окупираха Гренландия, за да предотвратят преминаването ѝ в германски ръце. Окупацията беше мирна и със съгласието на датското правителство в изгнание. През войната САЩ изградиха няколко авиобази на острова, включително авиобазата Туле (Thule Air Base), която и до днес функционира като част от противоракетната отбрана на САЩ и НАТО.
След края на Втората световна война Дания възстанови суверенитета си над острова. През 1946 г. САЩ предложиха на Дания 100 милиона долара в злато за покупката на Гренландия, но предложението беше отхвърлено.
Още от Свят
ИИ предрече скандал между Доналд Тръмп и Илон Мъск
питът от първия мандат на Тръмп показва, че той често обновява своя екип, като дори на пръв поглед близки съюзници не остават дълго в неговата администрация
Киев: Слабостта, зависимостта и късогледството на Роберт Фицо създават заплахи за цяла Европа
За Москва това е политически инструмент, средство за унижение и заплахи към суверенни държави, източник на корупция, зависимост и изнудване във взаимодействието с чуждестранни политици," заявиха от украинското външно министерство
Смъртоносен удар: Рублата може да бъде погребана! Набиулина да бъде "екзекутирана", зоват критици