27 Ноември, 2024

Защо съвременният човек доста повече страда от редките заболявания?

Защо съвременният човек доста повече страда от редките заболявания?

д-р Мария Трифонова, снимка: Фокус

Важно е увеличаването на информираността за обществено значимите заболяванията сред обществото, сред които е и множествената склероза, което да повиши и здравната отговорност на самите хора към себе си. Това коментира д-р Мария Трифонова – създател на медицинския информационен портал Diagnosa.info, в ефира на "Фокус“.

На 28 май по повод Световния ден на множествената склероза ще се проведе събитието "Кутия за приказки" в галерия "Нюанси“ от 15.30 часа. Тази година темата на кампанията е "Диагноза“, като лекари ще запознаят присъстващите с важни аспект, свързани с диагностиката и лечението на това заболяване. Събитието е част от Здравна кампания за повишаване на осведомеността към редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания в България.

"Съвременният човек доста повече и по-рано започва да страда от редките заболявания. Целта на медицинската платформа е да предоставяме медицинска информация, която от една страна да е базирана на доказателства, да е максимално актуална, да предоставя информация от световните и български източници, но да бъде представена по разбираем начин, по въздействащ начин,“ обясни тя.

Множествената склероза е едно от честите заболявания на централната нервна система. Автоимунният процес засяга нервната клетка и се получава демиелинизация – разрушаване на миелиновата обвивка на аксоните на нервните клетки. Когато се увреди аксона на нервната клетка, на това място вече се получава лезия в мозъка, и тези лезии са причината за различни симптоми при множествената склероза.  

"Симптомите при множествената склероза се появява доста рано – първият пик е от порядъка на 21-25 години, а втори пик е в порядъка на 40-45 години. Симптомите са изключително разнообразни, защото зависи коя част от мозъка е засегната и къде са тези лезии. И това е проблемът с това заболяване, тъй като опитният невролог вече е в състояние бързо да диагностицира заболяването, но все пак е необходимо осведоменост от страна на пациентите, за да могат да потърсят помощ на един ранен етап преди то се е задълбочило и преди да се влошило, за да може естествено да му се помогне.“

По думите на д-р Мария Трифонова в България има специализирани центрове и отлични специалисти, които лесно и сравнително успешно и бързо да диагностицират заболяването. Според нея колкото по-рано бъде насочен към тези центрове пациентът, толкова по-добре ще се случи след това процесът на правилната диагностика и терапия.

"Важно значение има наличието на витамин D. Това е изключително важен витамин не само в този случай, а за всяко автоимунно заболяване и аз искрено съветвам всички мои близки и познати поне един път годишно да си изследват витамин D, защото той цялостно има значение за нашата автоимунна нагласа и за доброто ни физическо състояние.“

Няма как да се каже кой е отключващият фактор за появата на автоимунните заболявания. Генетичната предразположеност е една от възможните причини. Друга причина, което доста се коментира, е географската ширина и средата. "Доказано е, че при множествената склероза колкото повече се отдалечаваме от екватора, толкова повече честотата се увеличава. Да речем в една Северна Америка в северните европейски държави тя е много по-висока отколкото в Африка. В Япония заболеваемостта е изключително ниска, както и в Китай.  В България интересното е 1999 година академик Миланов прави проучване и установява, че при ромите е два пъти по-ниска отколкото в средната българска популация,“ разказа тя.

Според нея глутена и млечните храни благоприятстват развитието на редките автоимунни заболявания, но посочи, че не всички хора имат глутенова непоносимост и това е възможно да бъде изследвано както чрез генетични лабораторни методи, така и по метода на изключване на глутен в рамките на 20 дни и наблюдение как това се отразява върху организма. Д-р Мария Трифонова препоръчва по-честото излагане на слънце, за да поддържаме нивото на витамин D.

По време на събитието актьорите Дарин Ангелов и Евелин Костова ще разкажат две истории на пациенти с множествена склероза и оптичен невромиелит. Историите целят да покажат по емоционален начин предизвикателствата и начините за преодоляване на трудностите, пред които са изправени пациентите и техните семейства. "Искаме да покажем на пациентите и обществото, че не трябва да се откъсват, не трябва да страдат сами, трябва да се говори. А ние, като общество, трябва да бъдем по-съпричастни и да се опитаме да им помагаме във всеки един момент, приемайки ги на равни на нас,“ заключи д-р Мария Трифонова.
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).