Руските окупатори трябва да се върнат на своята земя, Русия не бива да притежава ядрено оръжие – терористите нямат такова право. Това заяви от трибуната на ООН президентът на Украйна Володимир Зеленски, посрещнат с аплодисменти от присъстващите в залата държавни и правителствени лидери. Той напомни, че през 90-те години на миналия век Украйна предаде своите ядрени оръжия на Москва.
Това стана под международен натиск, вследствие на който беше подписан Будапещенският меморандум (1994 г.) – с него украинската страна се отказа от ярения си арсенал срещу гаранции за териториалната ѝ цялост, под които се подписаха САЩ, Русия и Великобритания. Още с нахлуването в Крим и Донбас през 2014 г. Москва погази този свой ангажимент.
"Украйна предаде своя ядрен арсенал, третия по големина. Тогава светът реши, че Русия трябва да стане пазителка на такава сила. Но историческият развой доказа, че именно Русия не заслужаваше това още тогава, през 1990-те. Русия заслужава да бъде разоръжена и сега: терористите нямат право да притежават ядрено оръжие." – подчерта Зеленски, цитиран от Униан.
По думите му, докато ядреното оръжие остава в руски ръце, масовото унищожение набира скорост.
"Русия превръща в оръжие много други неща и те се използват не само срещу нашата страна, но и срещу всички ваши страни. Има множество споразумения, ограничаващи притежаването и разпространението на оръжия, но няма никакви реални ограничения срещу използовнето на храните, енергията и други неща като оръжие." – каза той.
Зеленски посочи, че отвлечените в Русия хиляди украински деца биват учени да мразят Украйна, връзките със семействата им са насилствено прекъснати - за това има доказателства. Москва извършва геноцид, превръщайки омразата в оръжие.
Той призова световните лидери да се изправят единни срещу инвазията на Русия. По думите му, агресорът трябва да бъде отблъснат, за да може светът да се обърне към решаването на стоящите пред него глобални предизвикателства.
Зеленски представи от трибуната на ООН предложената от Украйна формула за мир, която вече е подкрепена от над 140 държави и международни организации. Тя съдържа 10 точки, включващи изтегляне на руските войски и прекратяване на военните действия, възстановяване на териториалната цялост и държавните граници на Украйна.
„За първи път в най-новата история имаме реален шанс да прекратим агресията при условията на народа, който е нападнат", подчерта украинският президент.
„Ние подготвяме и Световна среща за мир. Каня всички вас – всички, които не търпят никаква агресия, – да подготвим заедно срещата. Зная, че има опити да се сключват някакви задкулисни споразумения. Не бива да се доверявате на злото. Попитайте Пригожин (убития водач на армията "Вагнер" - б.р.) дали да се доверявате на Путин." - каза още Зеленски.
"Моля, чуйте ме. Нека единството да реши всичко открито. Докато Русия подтиква света към финална война, Украйна прави всичко, за да не може след руската агресия никой в света да дръзне да нападне която и да е страна. Превръщането (на различни неща – б.р.) в оръжие трябва да бъде спряно. Военните престъпления трябва да бъдат наказани. Депортираните хора трябва да се върнат у дома. А окупаторът трябва да се върне на собствената си територия. Ние трябва да бъдем обединени, за да го направим и ще го направим." – посочи президентът на Украйна.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
Санкции са наложени и на двама руски застрахователи, помогнали за създаването на нелегалния флот
Ето ракетитите на Украйна: ATACMS, Storm Shadow и други възможности
Дори ако се разглеждат само ATACMS, има няколко модификации на тези ракети, които Украйна все още не е въвела в употреба.