В началото на търговията в понеделник цената на златото се повиши до нов рекорден връх от 2353 долара за унция, задълбочавайки рязкото поскъпване от предходните две седмици. Инвеститорите продължават да оценяват последиците от оповестения в петък изненадващо силен доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ, който поставя под въпрос пазарните очаквания за първо понижаване на лихвите на Федералния резерв през юни, съобщава БНР.
Новоразкритите в американската икономика работни места през март нараснаха с най-силно темпо от 10 месеца насам, повишавайки се с 303 хиляди, докато нивото на безработица спадна до 3,8% от 3,9% през февруари.
Този силен доклад поставя под съмнение досегашните пазарни очаквания за първо понижение на федералната фондова лихва през юни, като подобна вероятност вече се оценява на 48% спрямо над 60% преди данните за трудовия пазар. Инвеститорите също така вече отработват сумарно намаление на лихвите на Фед с едва 62 базисни пункта до края на 2024 г., докато преди петъчния силен доклад те очакваха три понижения на федералната фондова лихва с по 25 базисни пункта през втората половина на годината.
С повишено внимание се очакват мартенските данни за инфлацията в САЩ (за индекса на потребителските цени CPI) тази сряда, тъй като те биха дали още по-ясна насока за пазарните очаквания по отношение на предстоящия цикъл на намаляване на лихвите от Фед.
Трябва да се има предвид, че по-високите лихвени ставки по принцип не са в подкрепа на цените на златото, тъй като за активи в благородния метал не се плаща лихва.
След като златото поскъпна до нов рекорден връх от 2353 долара за унция, последва известна ценова стабилизация около 2330/2340 долара.
Благородният метал се продава за 2353 долара за унция
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг