Очаква се Еманюел Макрон и лидерите на ЕС в Страсбург в неделя да открият Конференцията за бъдещето на Европа, обширна гражданска консултация, върху която френският президент възнамерява да повлияе една година преди изборите за президент, пише АФП.
За това тържествено откриване в деня на празника на Европа, "ние искаме взаимодействие и обмен, от този първи ден, с гражданите", заяви френският президент.
Но в полукръга на Европейския парламент ще следват една след друга, от 14:00 ч. (12:00 ч. GMT), речите на френския държавен глава и на трите европейски институции: на председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли, на председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен и на португалският премиер Антонио Коста, за Съвета.
Covid-19 задължава европейските граждани да се включват само чрез видео, а огромният полукръг в Страсбург, изоставен от евродепутатите повече от година в полза на Брюксел поради здравната криза, ще остане полупразен.
„Ако Брюксел е столицата на европейските офиси, Страсбург е столицата на душата и сърцето му: там където мислим, там, където защитаваме ценностите си“, заяви Еманюел Макрон в интервю за всекидневника Dernières Nouvelles d'Alsace.
Макрон, който също ще подпише тригодишен договор за подкрепа на европейското измерение на Страсбург, сега иска "да намерим възможно най-нормалното функциониране, възможно най-бързо".
- Граждански консултации -
Инициативата на Еманюел Макрон, Конференцията за бъдещето на Европа, трябва да доведе до изводи през пролетта на 2022 г., когато Франция ще поеме ротационното председателство на ЕС.
Време, удачно за френския президент, който възнамерява да използва френското председателство на ЕС като актив за президентските избори през май 2022 г.
Планирана е и национална версия на Конференцията за бъдещето на Европа, като през септември се организират „граждански консултации“ с французи, теглени чрез жребий, формат, напомнящ този на Гражданската конвенция за климата.
„Ще стартираме изключително амбициозен и много широк процес в Страсбург“, увери Еманюел Макрон.
Ако церемонията в неделя бележи официалното откриване на Конференцията за бъдещето на Европа, тя реално започна през март в Брюксел, с подписването на декларация от трите европейски институции, а след това в средата на април със създаването на интернет платформа на която европейците са поканени да споделят своето виждане за бъдещето на ЕС.
Той трябваше да започне година по-рано, но беше отложен от здравната криза и тежките преговори между Парламента, Комисията и Съвета, които в крайна сметка го оглавиха.
Само в петък бяха успешни също толкова трудоемките преговори за функционирането на неговото пленарно събрание от 433 членове. Те помогнаха да се постави под съмнение способността и готовността на ЕС да извлече реални политически насоки от тази консултация.
- "Великолепна възможност" -
Но основната неизвестност остава участието на гражданите в дебата, след една безрезултатна предишна консултация през 2018 г., и подобна инициатива през 2002 г., която роди проекта за европейска конституция, унищожен от "не"-то на референдумите във Франция и Нидерландия.
Осем на всеки десет европейци смятат, че Конференцията за бъдещето на Европа трябва да разгледа като приоритет как ЕС може да управлява по-добре кризи като епидемията Covid-19, според анкета, поръчана от Европейския парламент и Комисията.
"Тази конференция е за обикновените граждани (...). Европа не е запазена за елитите, нито принадлежи на тях", настоя Дейвид Сасоли в събота.
„Това е великолепна възможност за гражданите да споделят своето мнение как виждат Европа“, заяви кметът на Страсбург и природозащитник Жана Барсегян пред Франс прес, като смята за изключително важно гласът на европейските граждани да бъде „чут“, за да не може тази конференция да бъде „просто трик или празна черупка".
Градът също е кандидат за домакин на заседания и други събития от конференцията.
Следете с Фактор
Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
- 12:03, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани