24 Ноември, 2024

Ако на ястието му липсва нещо, не посягайте директно към солта

Ако на ястието му липсва нещо, не посягайте директно към солта

Първо опитайте да добавите малко лимонов сок

Подправките са онова, което може да направи едно ястие незабравимо, но също така и да го съсипе. Ето 5 от най-често срещаните грешки при подправяне на храната и как да ги избегнете:

Не използвате достатъчно сол

Солта е подправката, която се е превърнала в неизменна част от готвенето. Позната на човечеството от векове, тя се използва в почти всяка техника и етап от приготвянето на всевъзможни ястия. Когато в една рецепта е написано количеството сол да бъде „на вкус“, то това трябва да бъде вашия ориентир, че трябва да сте в състояние да усетите солта в ястието. Ето защо е полезволено да посолите смело.

Забравяте да опитвате

Това е една от тези грешки, които е лесно да се направят, но които в крайна сметка могат да доведат до истинско бедствие. Разбърквате, режете, подправяте, добавяте по малко от това и онова, и преди да се усетите, сте прекалили с някоя от съставките. Това е една от най-разочароващите видове грешки, просто защото може да бъде избегната. Нямате нужда от специални кулинарни умения или таланти. Просто трябва да го превърнете в свой навик!
Полезен навик е независимо от количеството на подправките, които изисква рецепта, да добавяте само половината в началото, а останалата на части към края на готвенето, като отново не забравяте да опитвате.

Използвате готов смлян черен пипер

Черният пипер наред със солта е сред най-важните подправки в кулинарното изкуство. Поради тази причина няма извинение за това да не мелите сами черния пипер, а да използвате предварително готовия, който се продава в магазините.

Има няколко причини, поради които да предпочете да смелите пипера сами – първо, подобно на всички сушени подправки, черният пипер започва да губи силата на своя аромат веднага щом бъде направен на прах. Освен това, пиперът трябва да има текстура. Прясно смленият пипер има хрупкавост, от която не бива да лишавате нито едно свое ястие.

Добавяте сушените билки твърде късно

В повечето случаи свежите билки са за предпочитане, тъй като са по-ароматни, по-цветни и вкусни. Понякога обаче сушените са единствената възможност и използването им в никакъв случай не е грешка при готвенето. Грешно, обаче е да ги добавите в неподходящ етап от готвенето.

Когато готвите със сухи билки, винаги ги прибавяйте в началото, а пресните в края на готвенето. Причината за това е, че пресни билки съдържат по-летливи масла и им е необходимо много малко време за да отдадат вкуса и аромата си. Изсушените, от друга страна, се нуждаят от повече време, за да се активират. Така например, ако използвате сушени подправки в салатен дресинг, където липсва каквато и да е термична обработка, може да отнеме няколко часа, докато се усети ароматът на използваните билки.

Забравяте да използвате лимонов сок

Лимоновият сок несъмнено е ценна подправка, особено когато става дума за добавяне на характер към меките, деликатни вкусове на рибата и морските дарове. Същото важи и за зеленчуците. Съществува правило, което гласи, че ако на дадено ястие отива разтопено масло, то ще има още по-добър вкус с няколко капки пресен лимонов сок. Зеленчуците като аспержи, зелен фасул, броколи, цвекло, брюкселско зеле и гъби са особено подходящи за такъв тип комбинация.

Пилешкото месо, както добре знаем, също се съчетава добре с цитрусовия вкус на лимона. Дали  в марината/соса, или на резенчета, лимонът придава свежест на месото. Лимонът също така изпълнява магическа функция, когато участва в приготвянето на сосове и супи. Той успява да събуди небцето и възбуди апетита.

Ето защо следващия път, когато решите, че на ястието ви му липсва нещо, не посягайте директно към солта, а първо опитайте да добавите малко лимонов сок, съветва rozali.com.  
Сподели:

Кои са най-популярните чорби и супи у нас?

Българската кухня е богата на разнообразие от чорби и супи, които заемат специално място на трапезата.

Хрупкаво пиле с песто, фета и домати

Потърсете сирене фета в саламура

Какво да изберем: Олио или зехтин?

Кое е най-доброто масло за пържене