24 Ноември, 2024

500 учени в руски институти вече няма да имат достъп до ЦЕРН заради санкциите

500 учени в руски институти вече няма да имат достъп до ЦЕРН заради санкциите

Снимка: EPA/BGNES

Договорът изтича на 30 ноември

Европейската лаборатория по физика ЦЕРН съобщи, че около 500 учени, свързани с руски институти, ще бъдат засегнати от прекратяването на сътрудничеството с Русия, което ще се случи през ноември.

Органът за вземане на решения на ЦЕРН реши през юни 2022 г. да прекрати споразуменията за сътрудничество с Русия и нейния съюзник Беларус заради войната в Украйна.

Така петгодишното споразумение с Беларус не беше подновено, когато изтече на 27 юни миналата година, а това с Русия няма да бъде удължено, след приключването му на 30 ноември.

15 беларуски учени вече не могат да си сътрудничат с ЦЕРН, а стотици руски учени скоро ще бъдат изправени пред същата ситуация.

„Това се отнася за учените, свързани с руски институти - по-малко от 500 днес - които ще трябва да прекратят това сътрудничество“, заяви говорителят на ЦЕРН Арно Марсолие пред АФП.

Тези учени досега фигурираха сред общност от около 17 000 изследователи по целия свят, работещи предимно от собствения си институт или лаборатория, като участват в дейност, свързана с ЦЕРН, включително експерименти и анализ на данни.

Когато ЦЕРН финализира решението за прекратяване на сътрудничеството с Русия през декември миналата година, лабораторията подчерта, че това „няма да се отрази на отношенията с учени с руска националност, свързани с други институти“.

Марсолие изчисли, че около 90 руснаци са се преместили в други лаборатории и ще могат да продължат дейността си нормално.

Решението не засяга и служителите в Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ), базиран в Дубна, на около 110 км северно от Москва.

Той се смята за „международна организация“, обясни Марсолие.

Изключването на Русия също така означава, че ЦЕРН се отказва от значителен финансов принос.

Досега Русия осигуряваше около 4,5 % от годишните оперативни разходи за експериментите, провеждани в гигантския ускорител на частици в лабораторията - Големия адронен колайдер /ГАК/, или около 2,3 милиона швейцарски франка (2,7 милиона долара).

Москва беше обещала да предостави 40 милиона франка за обновяване на ГАК.

Други държави членки ще се включат в покриването на прекъснатата вноската от Русия в бюджета. Марсолие посочи, че ЦЕРН ще успее да запълни недостига на средства за модернизацията на ГАК.

Не се очаква „никакво забавяне“, каза той. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства