23 Април, 2025

500 учени в руски институти вече няма да имат достъп до ЦЕРН заради санкциите

500 учени в руски институти вече няма да имат достъп до ЦЕРН заради санкциите

Снимка: EPA/BGNES

Договорът изтича на 30 ноември

Европейската лаборатория по физика ЦЕРН съобщи, че около 500 учени, свързани с руски институти, ще бъдат засегнати от прекратяването на сътрудничеството с Русия, което ще се случи през ноември.

Органът за вземане на решения на ЦЕРН реши през юни 2022 г. да прекрати споразуменията за сътрудничество с Русия и нейния съюзник Беларус заради войната в Украйна.

Така петгодишното споразумение с Беларус не беше подновено, когато изтече на 27 юни миналата година, а това с Русия няма да бъде удължено, след приключването му на 30 ноември.

15 беларуски учени вече не могат да си сътрудничат с ЦЕРН, а стотици руски учени скоро ще бъдат изправени пред същата ситуация.

„Това се отнася за учените, свързани с руски институти - по-малко от 500 днес - които ще трябва да прекратят това сътрудничество“, заяви говорителят на ЦЕРН Арно Марсолие пред АФП.

Тези учени досега фигурираха сред общност от около 17 000 изследователи по целия свят, работещи предимно от собствения си институт или лаборатория, като участват в дейност, свързана с ЦЕРН, включително експерименти и анализ на данни.

Когато ЦЕРН финализира решението за прекратяване на сътрудничеството с Русия през декември миналата година, лабораторията подчерта, че това „няма да се отрази на отношенията с учени с руска националност, свързани с други институти“.

Марсолие изчисли, че около 90 руснаци са се преместили в други лаборатории и ще могат да продължат дейността си нормално.

Решението не засяга и служителите в Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ), базиран в Дубна, на около 110 км северно от Москва.

Той се смята за „международна организация“, обясни Марсолие.

Изключването на Русия също така означава, че ЦЕРН се отказва от значителен финансов принос.

Досега Русия осигуряваше около 4,5 % от годишните оперативни разходи за експериментите, провеждани в гигантския ускорител на частици в лабораторията - Големия адронен колайдер /ГАК/, или около 2,3 милиона швейцарски франка (2,7 милиона долара).

Москва беше обещала да предостави 40 милиона франка за обновяване на ГАК.

Други държави членки ще се включат в покриването на прекъснатата вноската от Русия в бюджета. Марсолие посочи, че ЦЕРН ще успее да запълни недостига на средства за модернизацията на ГАК.

Не се очаква „никакво забавяне“, каза той. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Андрей Пионтковски: Тръмп ясно застана на страната на Путин

Андрей Пионтковски: Тръмп ясно застана на страната на Путин

През първите месеци на президентството му се ликвидираха двата стълба на западната цивилизация и „свободния свят“ – военният блок НАТО и глобалните търговски споразумения

Белия дом: Зеленски се движи в грешната посока.  Търпението на Тръмп се изчерпва

Белия дом: Зеленски се движи в грешната посока. Търпението на Тръмп се изчерпва

"За да бъде сключено добро споразумение, и двете страни трябва да останат донякъде недоволни“, каза говорителката Карълайн Левит

Марко Рубио: Мирно споразумение между Русия и Украйна може да бъде постигнато скоро

Марко Рубио: Мирно споразумение между Русия и Украйна може да бъде постигнато скоро

„Не знам дали до края на седмицата. Надявам се, че можем да стигнем до нещо бързо“, каза държавният секретар на САЩ