24 Ноември, 2024

Гръмоотводите са отговорност на собственика или управителя на съответната сграда

Гръмоотводите са отговорност на собственика или управителя на съответната сграда

80% от старите жилищни сгради са без гръмоотводна инсталация

80% от старите жилищни сгради са без гръмоотводна инсталация, заяви пред БНР инж. Христомир Иванов – експерт по защита от мълнии в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

„Съобразно наредбата за мълниезащита, отговорността за изправността на една такава инсталация е на собственика или управителя на съответната сграда. Той е длъжен да контролира и инспектира състоянието на тази гръмоотводна инсталация. … Голяма част от жилищните блокове, когато са строени преди 20-30 години, са имали гръмоотводна инсталация. В момента, в който се е случило така, че се е наложил ремонт на покривната конструкция, дошлата бригада вижда някакви железа върху покрива, хвърлила ги е и така сградата остава без гръмоотводна инсталация. Това са 80% от старите жилищни сгради“, обясни още той.

По думите му една добре изградена мълниезащита би струвала от 800 до 1500 лв.

Инж. Христомир Иванов обясни как можем да се предпазим: „Когато не можем да се приберем, трябва да застанем с прибрани един до друг крака, свити, клекнали и да не бъдем близо до високи дървета, за да можем да се предпазим. Метални предмети, чадъри, телефони, въдици могат да бъдат нещо като елементарен гръмоотвод, който може да привлече мълнията“.

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца