Изпълнихме това, което иска от нас Столичният общински съвет (СОС). Това каза днес на пресконференция в Министерския съвет министър-председателят Николай Денков в отговор на въпрос за съдбата на паметника на съветската армия в София, станал известен като МОЧА.
Вчера на свое заседание Министерският съвет прие решение, с което статутът на мемориален комплекс "Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София се променя от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост.
"Вчера прехвърлихме собствеността към областния управител, от там нататък областният управител ще вземе решение, обсъждайки със Столичният общински съвет", заяви Денков, цитиран от БТА.
На 9 март тази година Столичният общински съвет прие доклад, с който възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента "Паметник на Съветската армия" от Княжеската градина и да разположи скулптурните фигури и барелефи в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен, извън централната градска част на София.
Паметникът на Съветската армия в София е открит през 1954 г. в Княжеската градина в централната част на София, сочи справка на отдел "Справочна" на БТА. Изграден е за две години след решение на Министерския съвет от 4 октомври 1949 г. Първата копка е направена през юли 1952 г. Паметникът е създаден от колектив с ръководител скулпторът Иван Фунев. В неговия градеж и оформяне са участвали архитектите, скулптори и художници Данко Митов, Борис Капитанов, Любен Нейков, Иван Васильов, Любомир Далчев, Васка Емануилова, Мара Георгиева, Борис Ангелушев др.
През април 1993 г. Столичният общински съвет приема решение за демонтирането на монумента, което не е изпълнено заради липса на обществена подкрепа. Същата година скулпторът Любомир Далчев, автор на една от композициите в основата на паметника, изпраща писмо, в което пише, че "Паметникът на Съветската армия не трябва да се извисява в центъра на столицата, а трябва да бъде пренесен на скромно място“.
През 2010 г. е създаден инициативен комитет за демонтирането на Паметника на Съветската армия, който организира няколко събития през следващите години. Така например в нощта на 17 срещу 18 юни 2011 г. едната страна на паметника е оцветена с боя от неизвестни лица. Скулптурните композиции са нарисувани по подобие на герои от американски комикси с надпис под тях "В крак с времето". Тогавашният общински съветник от "Алианс за София" Мартин Заимов иска авторът на преобразяването да бъде обявен за "почетен гражданин на София", но му е отказано. Историята е представена в късометражния документален филм "В крак с времето“ на режисьора Антон Парталев. През годините паметникът е бил многократно оцветяван. На 23 февруари 2023 г. плочата на монумента, на която пише "На Съветската армия освободителка от признателния български народ“, бе разбита.
Улицата
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним