Сръбският президент Александър Вучич е изпратил писмо на китайския си колега Си Дзинпин, в което подчертава, че за Белград, Тайван е съставна част от Китайската народна република, пише белградският ежедневник „Вечерне новости“, цитиран от Агенция "Фокус".
„Република Сърбия подкрепя силно териториалния интегритет и суверенитета на Народна Република Китай, като подкрепя изцяло политиката за „един Китай“ и усилията на китайската страна за мирно обединяване на страната“, пише в писмото сръбският лидер.
Той изрично подчертава, че „за Република Сърбия, Тайван е и ще бъде съставна част от КНР“, съобщават от сръбското президентство.
„Република Сърбия се противопоставя на независимостта на Тайван и осъжда всеки опит да се компрометира уникалността на КНР и резултатите от вашата политика, която се основава на твърди принципи за мир и стабилност“, добави Вучич, като благодари на Пекин за подкрепата на териториалната цялост и суверенитет на Сърбия и за помощта в защитаването на националните интереси на страната в международните организации.
„По-нататъшното подобряване на стоманеното приятелство между Република Сърбия и Китайската народна република, както и задълбочаването на всестранното стратегическо партньорство и сътрудничество във всички области е и ще бъде един от най-важните приоритети на сръбското държавно ръководство и моята политика като президент. Затова с нетърпение очаквам вашето посещение“, гласи още писмото на Вучич.
Очаква "подобряване на стоманеното приятелство" между Република Сърбия и Китайската народна република
Фактор Фактор
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"