В списъка за санкции попадат и Герхард Шрьодер, Льо Пен, Виктор Орбан, и всички лица, които оказват морална и политическа подкрепа на режима в Русия
Следя действията на българския публицист Иван Кръстев, който е близък до пропутинските кръгове, казва в интервю пред ТВ+ най-сериозният критик на Кремъл
Андрей Пионтоковски е световно известен учен и публицист, той е един от четиримата експерти, разработили критериите, според които ще бъдат налагани индивидуални санкции от САЩ на руските олигарси и политици, близки до Путин.
Интервю на Георги Коритаров
- Г-н Пионтоквски, какво означава за вас намерението на Путин да се кандидатира за пореден път за президент на Руската федерация?
- Нищо не означава. Това е класически ход, от многото ходове от концепцията Путин да бъде пожизнен президент. Той е в ситуация, при която неговото отстраняване от власт може да се случи или с революция или с преврат. Путин прекрасно знае, че ако не е на власт ще загуби освен властта и свободата си. Ето защо той се кандидатира за пореден път.
- Какво представлява идеята за въвеждане на нови индивидуални санкции от страна на САЩ, в какво се изразяват те?
- За първи път се приема такъв закон, който е акт за противодействие на агресията на Руската федерация. По- разширеното му заглавие е: „Акт за противодействие на агресията на Иран, Руската федерация и Северна Корея“. Той беше приет през август тази година и беше даден период от 180 дни, за да може финансовото министерство да изготви конкретни списъци с лица, които ще бъдат обявени към 2 февруари 2018 година. Същината на тази идея е да бъде дадена възможност имущество, придобито по незаконен начин или от пране на пари от руски олигарси и приближени на Путин, да бъде конфискувано.
- Вярно ли е, че над 1 трилион долара се намират на територията на САЩ, които са собственост на руската олигархия?
- Да, вярно е, това е официална статистика на най-авторитетната американска институция за икономически изследвания, която е базирана и на данни, разработени и получени от американското финансово разузнаване.
- Ще бъде ли възможно да се конфискува имущество на близки до Путин, на неговата администрация, ще попадне ли и той под тези санкции?
- Да, точно това означава – става дума за цялото обкръжение, най-близкото до Путин. Разбира се никъде няма да видите официално фамилията на Путин и самият той да присъства в някакви следи за незаконно притежавани или изпрани пари. Но финансовото разузнаване разполага с достатъчно данни за подставени лице на Путин, за да бъдат блокирани техни средства. Например, известният като виолончелиста на Путин – Сергей Ролдугин.
- Тези нови санкции ще бъдат ли по-ефективни и какво ще означават те в контекстта на американско-руски отношения?
- Законът, който е в основата на новите санкции, както стана вече дума, бе приет през август, само дни след като през юли бе проведена традиционна конференция по въпросите за националната сигурност в Астан. Там прозвуча теза, че Путин е обявил хибридна война на САЩ и демократичния свят, а на тях не им остава нищо друго, освен да спечелят тази хибридна война. Естествено не с оръжия, а с икономически и финансови средства, и със санкции. До сега нито Тръмп, нито държавният секретар на САЩ Тилърсън успяват да се противопоставят ефективно на хибридната война, провеждана от Путин.
- Ще се разшири ли списъкът на лицата - например към приятели и олигарси от Централна или Източна Европа, тъй като хибридната война на Русия към тези страни е много силна.
- През тези дни беше публикуван един списък, който може да бъде видян в интернет, на хора точно от тази зона на Европа, които ние считаме за близки приятели и сподвижници на Путин, които играят много негативна роля в нашия опит да спечелим хибридната война и да утвърдим демокрацията. В този списък могат да се видят имената на Герхард Шрьодер, бившият канцлер на Германия, на г-жа Льо Пен от Националния фронт във Франция, на Виктор Орбан в Унгария. Със своето поведение те оказват морална и политическа подкрепа на режима на Путин.
- Има ли в този списък имена на български политици?
- Не няма, но лично аз от дълго време следя изявите на един български публицист Иван Кръстев, който редовно участва в работата на всички пропутински кръгове като Валдайския форум и публикува материали, които са близки до позицията на Путин.
- Как се отнасяте към факта, че има страни членки на ЕС, които издигат призив да бъдат снети санкциите срещу Русия?
- Навремето санкциите бяха приети единодушно от страните на ЕС и по същия начин трябва да бъдат коментирани единодушно с оглед за сваляне. Така че позиции на една, две или три страни, които се обявяват за премахване на санкциите, не могат да променят цялостната позиция на ЕС.
- Санкциите бяха приети по повод руската агресия срещу Украйна, възможна ли е деокупация на Крим?
- Санкциите изиграха много важна роля за спиране на руската агресия срещу Мариопол и дори срещу Киев. Що се отнася до деокупация на Донбас или Крим, то това е възможно единствено, когато падне режимът на Путин.
- В началото на нашия разговор вие казахте, че режимът на Путин може да падне или чрез преврат, или чрез революция. В същото време в разговори с Березовски винаги е твърдял, че това може да стане само чрез революция – това не означава ли гражданска война и то 100 години след Октомврийската революция?
- Няма основание за мащабна гражданска война в Русия, тъй като огромното болшинство от населението е пасивно. Мисля, че режимът може да падне единствено чрез преврат, а не чрез гражданска война.
- Възможно ли е да се стигне до такова напрежение в света, което да доведе до подстъпите не към хибридна война, а към реална голяма война?
- Може би за вашия въпрос взимате повод от честите заплахи на Москва към нейни съседи като Прибалтика или Полша, която традиционно е застрашена от Русия. Мисля, че режимът на Путин няма никакви средства и ресурси да води война. Това е шантаж на режима към Запада, с цел да постигне зона за компромис и да бъде позволено на Кремъл да запази контрол над страни, които смята за стратегическа своя зона на влияние, каквито са бивши съветски републики. Украайна винаги е разглеждана като страна, над която Русия едва ли не има някакво историческо право да претендира за влияние. Така че не става дума за реална опасност от война, а за шантаж.
- Трябва ли западният демократичен свят да бъде по-смел, за да се противопостави на тези шантажи?
- Сега се намирам във Вашингтон и много често говоря с хора с много високи позиции във вашингтонската администрация. Прави ми впечатление за първи път, откакто Путин е на власт и води своите агресивни политическия действия и шантажи към Запада, че във Вашингтон и САЩ има категорична позиция и идея за твърдо противопоставяне и победа над путинския режим. И тази решителност до голяма степен е резултат от опита на путинската пропаганда да внушава, че Тръмп е техен.
Интервю
Андрей Пионтковски в първото си интервю пред българска медия: Путин шантажира, няма ресурс за световна война
Андрей Пионтковски
Отстраняването на руския президент може да стане с революция или с преврат, но превратът е по-вероятен
Фактор Фактор
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън