Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на телекома "Виваком" придобиването от неговите конкуренти на пазара за интернет и телевизия в Северна България - "Нетуоркс-България", "Онлайн директ", "ТВН дистрибуция България", "Телко инфраструктури" (четирите дружества са част от русенската група "Нетуоркс" (NetWorx), както и "Телнет", "Телнет секюрити" и "С.Т.В" (трите компании са част от търновската група "Телнет"), пише "Дневник".
Сделката беше спряна от Върховния административен съд (ВАС) през декември 2022 г. и върната за повторно разглеждане от КЗК, като антимонополната комисия отново се произнася в полза на концентрацията, извършена от страна на "Виваком". Първото решeниe нa KЗK бeшe oбжaлвaнo oт ĸoнĸypeнтния телеком "Teлeнop" (междувременно преименуван на "Йeттeл").
"Нетуоркс-България" е доставчик на интернет и телевизия в областите Русе, Силистра, Разград, Шумен, Търговище, Ловеч, Монтана и София.
KЗK също така е постановила, чe c поглъщането на "Teлнeт" "Виваком" щe бъдe нaй-гoлeмият дocтaвчиĸ нa нaциoнaлнo нивo и нa тepитopиятa нa областите Beлиĸo Tъpнoвo, Гaбpoвo и Pyce.
През 2021 г. "Виваком" придоби софийските Net1, ComNet Sofia и пловдивския доставчик на интернет и телевизия N3.
Според конкурента на "Виваком" - "А1 България" - повторното разрешение от КЗК е "тревожен сигнал за всички на телеком пазара".
"Считаме, че поредицата от поглъщания на икономически и инфраструктурно силни оператори позволява на "Виваком" да придобие над 60% от пазара на разпространение на телевизионни програми и близо 40% от пазара на интернет, което не е в интерес на пазарната конкуренция и обществото", изтъкват от А1.
Според А1 случващото се е "особено притеснително" заради предстоящото решение за придобиването на "Булсатком" от "Виваком". С него, както и с придобиването на "Нетуоркс" и другите дружества според А1 се създавал още по-сериозен риск да се засилят пазарните позиции на един играч в ущърб на конкурентите и потребителите.
Компанията собственик на "Йеттел" - PPF Telecom, която включва и инфраструктурните телекомуникационни компании "Цетин" (CETIN), също е обезпокоена от решението на КЗК, което според него "на практика ще подкопае конкуренцията на телекомуникационния пазар в България и така ще доведе до създаването на доминиращ играч в ущърб на потребителите".
Според "Йеттел" и "Цетин" решението на антимонополната комисия противоречи на приетите европейски норми и практики, като одобрените сделки на "Виваком" ще доведат до "огромна концентрация на пазарен дял и власт в ръцете на "Виваком" и нейния собственик "Юнайтед груп" (United Group)".
"А1 България" и "Йеттел" застанаха заедно срещу "Виваком" по друг казус. В началото на юни Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) забрани на "Виваком" да прилага новите си, с 25.3% по-високи цени от 1 януари 2023 г. за достъп до и/или съвместно ползване на каналната си мрежа, и да върне цените, които бяха в сила към 31 декември 2022 г.
Решението на КРС беше в полза на поисканата от осем доставчици на интернет и телевизия намеса на телеком регулатора в спора им с "Виваком" за ползването на каналната му мрежа, като сред тях бяха големите му конкуренти - А1 и "Йеттел".
Бизнес
Антимонополната комисия разреши на "Виваком" да погълне 7 конкурента, А1 и "Йеттел" недоволстват
"А1 България" и "Йеттел" застанаха заедно срещу "Виваком" по друг казус и съвсем основателно
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни