Политолозите проф. Антоний Тодоров и доц. Антоний Гълъбов коментираха в студиото на "Още от деня" по БНТ страховете, които породи кризата с коронавируса и заплахата от нова бежанска вълна.
Според Антоний Гълъбов начините, по които се управляват днешните общества, е страхът. "Сега виждаме непрекъснато използване на страховете и у нас. Не че ги провокират, но се възползват от тях. Но не могат да отидат твърде далече, защото могат да породят нещо неочаквано. Страховете се основават в липсата на доверие в институциите. Това всъщност е дълбоката основа на тези страхове. "Няма кой да се погрижи", "няма кой да реши въпроса" - това хората си повтарят непрекъснато. И това "няма кой" отразява такова едно голямо недоверие. В Европа дълго време живеем с представата, че животът ни е сигурен и всяка малка заплаха започва да генерира страхове. Забравили сме за чумата през средните векове. Хората са се справили. Разбира се, ние се страхуваме от страха", посочи политологът.
По думите на доц. Антоний Гълъбов проблемът с доверието в институциите е фундаментален за всички ситуации, още повече в условия на тревога. "Точно затова големият проблем е, когато има целенасочено рушене на авторитета на институциите и спекулиране със страховете на хората. Това е проблемът. Проектират се вече глобални страхове - като се започне с озоновата дупка, минем през свинския грип, коронавируса и се създава чувството, че заплахата е навсякъде", обясни политологът.
"Кризисната комуникация е наука. Това, което прави Кризисният щаб, е добро. Най-важното в условия на криза е отварянето на всички канали на информация. Да има ясен говорител на кризата. Д-р Ангел Кунчев го прави добре засега. Но в днешния ден има много повече обезпокоителни събития от кризата с коронавируса. Това е кризата със Сирия. Много е важно в колективните решения на ЕС и НАТО гласът на България в случая да се чува добре - съобразно нашите собствени интереси и нашето собствено разбиране за ситуацията. Наистина има хуманитарен риск. Гърция има нужда от подкрепа, а България показва досега, че е екипен играч, че отстоява не само собствените си интереси, а и интересите на региона. В това отношение Гърция има нужда от подкрепа", заяви доц. Гълъбов.
Според Тодоров за бежанския риск и коронавируса е по-важно как ние запазваме нашата човешка същност, как действаме като човеци.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов