„Ние представляваме държавата. Не можем да си позволим да я вкараме в приключение, което може да й струва стотина милиона.“ Това заяви в интервю за БНР новият началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Влади Калинов по казуса „Златен век“.
„Случаят е толкова уникален и заплетен, че отговорността, която трябва да поемат юристите на Дирекцията, излиза извън техните компетенции и правомощия. Всъщност, става дума за случай, който се влачи от 1996 година, колкото и да е странно.“, обясни Калинов включването и на външни специалисти в започналата вече проверка.
Тогава в подробен устройствен план е било предвидено изграждане на сграда с височина 108 метра на същото място в столичния район „Лозенец“, уточни Калинов. По думите му целият проблем се корени в устройственото планиране, заложено тогава. Калинов обърна внимание на факта, че държавата е изключена от санкционирането на подробните устройствени планове и те са изцяло в ръцете на общинските власти, има единствено съдебен контрол.
„Ние го познаваме като „закона „Артекс“. Този закон, когато е правен, е допусната основна и тежка грешка, непълнота – този закон не коментира какво се случва с вече започнатите строителни обекти“, посочи Калинов в предаването „Хоризонт до обед“. Това според него дава възможност на всички заинтересовани или засегнати страни да правят тълкувания. Има диаметрално противоположни мнения на експертите, допълни арх. Калинов.
Въпросът със спирането на строителството на „Златен век“ вече е приключен и не стои, коментира Влади Калинов.
„Пред нас стои ясно поставен въпросът дали този строеж е законен или не е законен, тоест дали има разрешение за строеж или няма. Това е темата, която се обсъжда в момента.“
Арх. Пламен Мирянов и неговата компания твърдят, че разрешението за строежа на „Златен век“ е валидно до ноември 2022 година. Запитан може ли държавата да бъде осъдена от инвеститора за пропуснати ползи, за времето, в което строежът на небостъргача беше спрян, Влади Калинов изтъкна:
„Може, разбира се. Рискът е огромен. Вероятно ще има някакъв иск от порядъка на стотина милиона. Което аз не мога да взема като решение с лека ръка.“
„Не е нормално, създавайки един закон, да залагаш при влизането му в сила ето такива капани, които след това евентуално да вкарат държавата в огромни харчове за неща, които е трябвало да бъдат предвидени, когато е правен законът.“
Отговорността е прехвърлена върху орган, който трябва да поеме всички негативи от действията на различни държавни структури и органи, категоричен е Калинов.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.