„Влизайки в Еврозоната, еврото си запазва сегашния курс и гражданите няма да са ощетени“, сподели бившият финансов министър Асен Василев пред бТВ.
Той смята позицията на министъра на финансите Теменужка Петкова за липсата на гаранции за незабавно влизане на България в Еврозоната за погрешна. „БСП и ИТН не искат влизане в Еврозоната“, каза той.
Бившият финансов министър смята, че ако не влезем сега в Еврозоната, валутният борд може лесно да бъде отменен, което създава несигурност.
От бТВ цитираха социологическо проучване, според което 59 процента от българите смятат, че не сме готови за Еврозоната.
В някои министерства заплатите се увеличиха, защото „на по малко хора бяха разпределени парите“, отговори Асен Василев на запитване за увеличените заплати в министерства.
Политиката на министерството на финансите бе такава, сподели лесната си ариетметика Василев - „ако искате по високи заплати, трябва да си намалите хората“. Начинът за това е съкращаване на работните места на пенсионерите: „Да си махнат пенсионерите, ако си ги махнат, ще има по-високи заплати“, заключи той.
Работата на министъра на финансите и негово право е да се вземат тежки политически решения, отсъди той. И цената за това са протестите.
„Това което наблюдаваме сега е артилерийска подготовка да се върнем към постната пица“, оцени Василев сегашната работа на правителството по отношение на финансовата политика.
Още от Бизнес
Икономисти: Митата на Тръмп поставят предизвикателства, но и възможности пред Европа
Според тях Европа не бива да отговаря на САЩ с реципрочни мита върху технологичните услуги, а вместо това да предприеме общи икономически мерки, подобни на тези от ковид-кризата
Пашкулев: Подписването на договора с „Боташ“ е престъплене
Причините за този сериозен удар в енергетиката ни са предизвикани от сключения на 3 януари 2023 г. договор с турската газова компания „Боташ“ от служебното правителство на премиера Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев
Кристалина Георгиева: Митата на Тръмп крият риск за световната икономика
МВФ оценява макроикономическото въздействие на обявените тарифни мерки и препоръчва да се предприемат стъпки за намаляване на напрежението