24 Ноември, 2024

Атлантици: Накъде върви българската армия - към бъдещето или към илюзиите на миналото?

Атлантици: Накъде върви българската армия - към бъдещето или към илюзиите на миналото?

Ще се върне ли задължителното викане в запас или армията ни ще гледа и върви напред към бъдещето на високите технологии?

Атлантическият съвет на България излезе с позиция за бъдещето на българската армия и в каква посока ще се развива в бъдеще. То е провокирано от плановете на Министерство на отбраната да върне отдавна забравената практика за викане на запасни в мирно време. Според тях това е очевиден "дефект в логиката на Стратегическия преглед на отбраната.

Вижте какво пише в позицията на атлантиците:

Както вече коментирахме този въпрос на 3 и 10 ноември 2020 г. под материали на Faktor.bg на нашата Фейсбук страница, разкритите от медийни публикации планове на Министерството на отбраната да се върне отдавна забравена практика за викане на запасни в мирно време вероятно е опит поне на количество да се разреши проблемът с тежкия недостиг на военнослужещи в редовете на Българската армия.

Това намерение демонстрира и очевиден дефект в логиката на Стратегическия преглед на отбраната: изглежда, че предвижданата численост на въоръжените сили НЕ ОТГОВАРЯ на финансовите и демографските възможности на държавата!

С други думи - плановете за общата численост на въоръжените сили нямат връзка с реалността!

Добре е да се сравнят данните на България спрямо други страни от НАТО и ЕС, що се отнася до броя на въоръжените сили спрямо трудовата сила* и особено спрямо броя на населението.** Колко са военнослужещите на активна служба на 1000 души население у нас в сравнение с например Холандия, Чехия, Дания, Словакия, Германия, Полша, Канада, Италия, САЩ и др.?**
Оказва се, че много по-богати държави от нас в мирно време не си позволяват такава численост на въоръжените сили на 1000 души население както България!

България по този показател сега е една от "най-милитализираните" държави в НАТО - на пето място в Алианса!***

Този аспект отчетен ли е от Стратегическия преглед и координиран ли е с експертизата на другите засегнати министерства – например на икономиката, на труда и социалната политика, на финансите? Или отново военните са оставени да чертаят стратегическите планове за отбраната на държавата, без да отчитат реалните възможности на страната като финансови и човешки ресурси? При това – на фона на факта, че сме една от най-бързотопящите се държави в Европа и в света?! 

Съвременната война изисква мотивирани и опитни професионални войници, организирани в напълно сглобени, сработени и морално сплотени бойни единици, способни да боравят със сложна техника в екстремалните условия на непосредствена заплаха за собствения им живот. Това се постига едва на третата-четвъртата година постоянни и непрекъснати тренировки у учения.

Очевидно е и за децата, че това няма как да се постигне от събрани за кратко време и по принуда наборници или запасни, с ниско ниво на мотивация и подготовка. Бройката има все по-малко значение на новото бойно поле на високите технологии на бъдещето и все по-голямото приложение на изкуствения интелект, роботите и високотехнологичните оръжия. Времето на масовите армии от епохата на Варшавския договор отдавна отмина. За съжаление, подобно разбиране не личи от нескончаемите напъни армията да се задържи в миналото.

Само за сравнение, трябва да посочим, че началникът на отбраната на Обединеното кралство генерал Ник Картър обяви, че към 2030 г. една четвърт от британската армия (сухопътните сили) може да се състои от роботи! За това виждане за бъдещето на британските въоръжени сили сега работи техният Стратегически преглед, който трябва да приключи скоро и е наречен Интегриран преглед, защото обхваща не само отбраната, но също и сигурността и външната политика. Нашият Стратегически преглед, обаче, по всичко личи, предвижда и след 10 години военните да привикват запасни - една ретроградна практика от времето на комунизма.

Лондон също като нас изпитва недостиг на войници, но британските военни мислят как да попълват този недостиг с роботизирани системи. Нашите военни стратези обаче мислят отново за викане на запасняци!

В момента британските сухопътни сили имат 73 870 души личен състав, което е под настоящата цел да достигнат 82 050. Недостигът е 8180 души. Това е почти 10% непопълнени вакантни места. У нас като цяло за въоръжените сили този процент е двоен. Въпреки сегашния недостиг на войници, британският Стратегически преглед се очаква да намали амбицията за числеността на 75000, или с над 7000. За сметка на намаляването на числеността обаче ще се търсят високотехнологични решения.

Всичко това става на фона на очакване на нарастване на предизвикателствата пред сигурността в глобален план и засилването на конкуренцията с един все по-силен Китай и реваншистка Русия. Това се отчита при британския Интегриран преглед, който ще предложи как да изглеждат въоръжените сили. От наличните към момента данни, Интегрираният преглед в Обединеното кралство планира след 10 години, в условията на още по-сложна и изпълнена със заплахи външна среда, Лондон да има професионална армия, която обаче е по-малка, но за сметка на това модерна и високотехнологична. Качество за сметка на количество. Остава да видим какво официално ще ни предложи българският Стратегически преглед... 

В този контекст съвсем не е необосновано и неразумно предположението, че връщането към извикване на запасни в мирно време - практика, изоставена още преди България да влезе в НАТО, може да се окаже всъщност прикрита стъпка към връщане на наборната армия. Или поне към някаква форма на задължителна всеобща военна служба, маскирана като задължителна начална военна подготовка, избягвайки думата служба.

Намерението за задължително викане на запасни в мирно време демонстрира и провала на политиката за изграждане и поддържане на достатъчен като количество и качество доброволен резерв на въоръжените сили. Доброволният резерв съществува и в момента. След като сега имаме такъв резерв, той за какво ще служи занапред, ако в мирно време ще се викат и запасни? 
Дали за отваряне на тази засега правно затворена врата за задължително викане на военна подготовка в мирно време ще се прибегне до искане Конституционният съд да се произнесе или ще се стартира процедура за внасяне на промени в Конституцията е чисто процедурно-конюнктурен въпрос, зареден с намерението да получи определен резултат. Въпросът е дали това е израз и на осъзнато политическо решение, около което вече се е обединило управляващото мнозинство? Или депутатите още не са запознати какво следва? Идните месеци ще покажат.

Очакваме много сериозно финансово обосноваване на взетите решения до 2032 г. Способност по способност, както и доколко всяко решение допринася за отбраната на България в рамките на колективната отбрана на НАТО.

И на каква бюджетна прогноза се основават разчетите по Стратегическия преглед? И доколко са взети предвид последиците от икономическата криза заради пандемията?! Ако на финансите се гледа с розови очила, много скоро прегледът ще се наложи да се повтори. Финансите приземяват. Но не винаги водят до помъдряване. 

Дали и сега, както и преди, не се строят кули от слонова кост? В последното, натрупаният дотук български опит е изключително богат. 

Да не се окаже, за кой ли път, че решенията на Стратегическия преглед на отбраната, вместо да отговарят на ресурсните възможности на държавата, главно съответстват на амбициите на генералите, в симбиоза с предпочитанията на някои политици на власт?

Във връзка с горепосоченото, напомняме, че още през 2018 г. Атлантическият съвет на България предложи Визия за развитието на отбранителната политика на Република България до 2030 г. В тази Визия предложихме решения за развитието на хората в отбраната, в която политиката по управление на човешките ресурси има три основни стълба: създаване на условия за висока мотивация за служба във въоръжените сили, съвременна организационна култура и действие в многонационална съюзна среда. Само така може да се изгради ново отношение към хората в отбраната, за което настояваме в нашата Визия. 

Все пак, каквото и да предложи Стратегическият преглед, Народното събрание ще има последната решаваща дума, която очакваме с жив интерес и основателни притеснения. Ние обаче още от сега искаме да насочим вниманието на народните представители и на гражданското общество върху този особено важен аспект.

Очакваме обаче, преди да се произнесе парламентът, да има истински представително общественото обсъждане на резултатите от Стратегическия преглед на отбраната, който би трябвало да е завършил на 10.11.2020 г. 

*https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.TOTL.TF.ZS 

**https://en.m.wikipedia.org/…/List_of_countries_by_number_of…

Вж. List by the International Institute for Strategic Studies 

***https://en.m.wikipedia.org/wiki/Member_states_of_NATO
Вж. Military Personnel

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит