Азербайджан обвини Русия, че не е изпълнила задълженията си по споразумението за прекратяване на огъня за 2020 г., с което Москва посредничи за прекратяване на войната с Армения за контрол над региона Нагорни Карабах, предаде АФП
"Руската страна не е осигурила пълното изпълнение на споразумението в рамките на своите задължения", заяви азербайджанското външно министерство, като добави, че Москва "не е направила нищо, за да попречи" на арменските военни доставки да достигнат до сепаратистките сили в размирния анклав.
През есента на 2020 г. Русия спонсорира споразумение за прекратяване на огъня, което сложи край на шестседмичните боеве в планинския сепаратистки регион.
В рамките на споразумението Армения отстъпи обширни територии, а Русия разположи миротворци в петкилометровия Лачински коридор, единствената сухопътна връзка между анклава и Армения.
Наскоро Баку затвори коридора, което предизвика протести и опасения за хуманитарна криза.
Вчера руското външно министерство призова Азербайджан да отвори отново коридора.
То също така заяви, че неотдавнашното признаване от Армения на Нагорни Карабах като част от Азербайджан "радикално е променило положението на руския мироопазващ контингент".
"При тези условия отговорността за съдбата на арменското население на Карабах не бива да се прехвърля на трети страни", се казва в съобщението, което е възможна препратка към призивите на арменските сепаратисти към Москва да гарантира повторното отваряне на сухопътната връзка.
Вчера президентът на Азербайджан Илхам Алиев и министър-председателят на Армения Никол Пашинян се срещнаха в Брюксел за преговори с посредничеството на ЕС, целящи разрешаването на продължаващия от десетилетия конфликт за контрол над Карабах.
Баку и Ереван се опитват да договорят мирно споразумение с помощта на Европейския съюз и Съединените щати, чийто нарастващ дипломатически ангажимент в Кавказ предизвика раздразнението на Русия.
В стремежа си да утвърди отново ролята си на силов посредник, Москва предложи да приеме външните министри на двете страни и предложи бъдещият мирен договор да бъде подписан в Москва. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства