България отбелязва най-ниско ниво на паника сред 5 източноевропейски държави и най-слаба готовност на хората да се ваксинират. Това сочат резултатите от изследване на Националната пандемична аларма, провеждана от мрежа на компанията Nielsen в България, Чехия, Словакия, Полша и Унгария като част от нов Индекс на готовност за ваксинация срещу COVID-19.
Данните за последно са събирани между 19 и 22 март.
Индексът на паника се е повишил с 4 пункта от последната вълна, достигайки близо 59%, но все още е значително по-нисък в сравнение с останалите изследвани страни. Ръстът най-вероятно се дължи на покачването на заболеваемостта от началото на месец март, което доведе до промяна в противоепидемичните мерки в страната, коментират изследователите. Чехия индексът отбелязва стойност от 64% - същото ниво, отразено през април миналата година. Подобни нива са измерени в Полша - 65% в Словакия и Унгария, които отбелязват еднакви стойности от 66%.
Индексът на готовност за ваксинация се е увеличил през март във всички изследвани страни. Най-високата стойност отбелязва Чехия (58%), като нивото в Унгария (57%) също е нараснало - стойностите и за двете страни са се увеличили драстично с 9 пункта от последната вълна. В България стойността на индекса се е увеличила с 4 пункта (39%), но все още е много по-ниска в сравнение с останалите държави.
България
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас