23 Ноември, 2024

Българските фермери с отворено писмо до ЕК и Виктор Орбан

Българските фермери с отворено писмо до ЕК и Виктор Орбан

Снимка: архив

Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA

Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай".

Българският фермерски съюз, който е член на европейската организация COPA-COGECA, подкрепя исканията за повече възможности за европейските фермери и справедливи политики за всички страни-членки.

Основните опасения на Българския фермерски съюз са, че когато се взимат под внимание споразуменията с Меркосур, в тях не участват браншовите организации, каза пред Радио София Георги Стоянов - председател на БФС.

"Не се взимат под внимание спецификите, начина на работа, това, което произвеждаме и не се взимат под внимание трудностите, пред които сме изправени. Ние живеем в една динамична среда, с видоизменящ се климат и в същия момент опитвайки се да оцеляваме, да работим и да сме конкурентноспособни, се налага ново споразумение за свободна търговия, в което ние сме в неравностойно положение", посочи Стоянов.

Според Българския фермерски съюз, разрешаването на внос от Меркосур, с по-ниски стандарти за устойчивост и качество, ощетява фермерите в Европа. Те настояват за необходимост от политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори.

По думите на Георги Стоянов в говеждо месо, внесено от Бразилия, например, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка.

"Не може да се инвестира с години, да създадеш едно пазарно ориентирано стопанство, което да бъде на топ ниво, гарантирайки безопасността на произвежданата продукция и същевременно да допуснеш на европейския пазар страни, откъдето няма никаква гаранция за произведената храна. Говорим общо, без да ги разграничавам като животински или някакъв друг вид продукции", каза Георги Стоянов.

Не само българските браншови организации, но и европейските селскостопански организации, в последното си общо прессъобщение, призовават за спешна нужда от преразглеждане на споразумението между ЕС и Меркосур.

Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA, сред които и Българския фермерски съюз.
Сподели: