25 Ноември, 2024

Балканският фронт на Путин

Балканският фронт на Путин

Президентът на Русия Владимир Путин "похвали" сърбите в контекста на това как Западът не може да ги пречупи. По същото време президентът на Сърбия Александър Вучич беше в Испания, на третата среща на върха на Европейската политическа общност, като в социалните мрежи се "похвали" за срещи с европейски лидери.

Владимир Путин, критикувайки ООН, попита: „Защо сърбите са цел на Запада, не разбирам?“.

"Русия също беше цел в началото на 90-те, те искаха СССР да се разпадне. Сърбия беше готова на всичко, но беше под натиск. И постоянно плашат със санкции. Много пъти съм чувал, че те са слабото звено и трябва да бъдат натиснати. Това е създадената парадигма Сърбите не са такъв народ. Сърбия няма такава култура. Невъзможно е Сърбия да бъде унищожена”, заяви той.

По същото време Александър Вучич имаше поредица от срещи с чуждестранни официални лица в Гранада - и според наличните снимки, публикувани в Instagram, той е имал сърдечна среща с Еманюел Макрон, президентът на Франция, докато е седнал до Олаф Шолц, канцлер на Германия...

След трагедията в Банска, Северно Косово, и ареста на Милан Радойчич режимът на Александър Вучич беше определен като отговорен за убийството на косовския полицай. В този контекст посланието на президента на Русия, че сърбите са неунищожими под натиска на Запада предизвиква особено внимание.

"Докато Вучич се опитва да убеди западните си партньори, че не стои зад терористичния акт в Косово, Владимир Путин се опитва да засили антизападните настроения в Сърбия с подобни изявления, които вече са силно изразени", коментира Соня Бисерко, президент на Хелзинкският комитет за правата на човека, пред "Данас".

Като се има предвид, че западните кръгове говорят за възможни санкции срещу Сърбия, добави тя, Путин заяви, че Сърбия трябва да остане на позициите си, защото, както казва, "не е възможно да се унищожи Сърбия".

"Това е много опасно изявление и по същество форма на натиск върху Белград да продължи политиката си към Косово, защото в интерес на Русия е да може да запали огън на Балканите, когато й е удобно", заключи Бисерко.

Извън Русия Путин несъмнено е най-популярен в Сърбия

Според Борис Варга, журналист и анализатор, извън Русия Путин несъмнено е най-популярен в Сърбия.

"Той може би дори е по-популярен тук от самия Вучич. Москва го осъзнава и знае, че са нужни малко инвестиции и усилия за повдигане на русофилските настроения в Сърбия, особено в условията на войната в Украйна. Руските официални лица и говорители с изявленията си за „потиснатия сръбски народ“ понякога разпалват този мит, който противопоставя Сърбия на нейните съседи и западния свят", обясни Варга.

"Сега самият Путин го прави и то във важен момент - Сърбия е в най-голямата криза в отношенията със Запада след падането на Милошевич", добави Варга.

"Когато дълго време се подготвяше кампания за "връщането на сръбската армия в Косово", а сръбската и руската пропаганда представяха всичко като предвоенната ситуация. Би било твърде нерационално сръбската армия да отиде в Косово, но е съвсем реалистично след Банска да избухнат нови индивидуални инциденти в Косово и дори в Сърбия", убеден е анализаторът.

В Сърбия, дори след майските трагедии, все още се нагнетява войнственост и агресивност

"Вместо да се успокои напрежението в обществото, в Сърбия продължава да се нагнетява войнственост и агресивност дори след майските трагедии", продължи Варга, визирайки ексцесиите в Северно Косово през месец май, след като етническите сърби бойкотираха изборите за местна власт и влязоха в пряк сблъсък с полицията и КФОР.

"Точно за това отговарят Путин и Русия, защото това всъщност е техният балкански фронт - да провокират ексцесии, конфликти и максимално да отдалечат Сърбия и региона от интеграция със Запада. И това не е безобидно, защото е част от добре обмислената политика на Кремъл, който вижда в постсоциалистическите републики основния потенциал за дисхармония в Европа. Унгария и Орбан вече са адвокати на Путин", отбелязва журналистът.

Според него Словакия също се доближава до това положение, а предизборната картина в Полша изглежда като обръщане на гръб на Украйна.

"Все пак най-голямата надежда на Русия е САЩ да намалят подкрепата си и републиканците да се върнат при Путин, а най-очакваната надежда е Тръмп. В такава сложна геополитическа картина Сърбия би могла да играе роля, която също би била от голяма полза за Русия. Проруската история работи и за Вучич преди изборите и тук кръгът се затваря. Подобни изявления на Путин още повече стимулират националистическия електорат в Сърбия и правят невъзможна прозападната политика в Сърбия. В условията на кризата около Косово подобна политика на Белград може да доведе само до спиране на евроинтеграцията и санкции. И това му трябва на Путин, за да излезе пак с ново изказване - "ето, казах ви, пак ще бомбардират сърбите!", каза в заключение Борис Варга. /БГНЕС
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"