13 Юни, 2026

Еврото пада под паритета с долара

Еврото пада под паритета с долара

Еврото падна под паритета на долара за първи път от средата на юли на фона на очакванията, че Фед на САЩ ще продължи квантитивното затягане, тъй като дава приоритет на борбата с инфлацията.

В сутрешната търговия единната европейска валута спадна за кратко до 0,9990 долара, тъй като опасенията за глобалните икономически перспективи накараха инвеститорите да се обърнат към долара с покупките си на сигурни активи, съобщи анадолската агенция.

През последните четири седмици курсът EUR/USD загуби 2,06%. През последните 12 месеца той се понижи с 14,78%.

Тъй като инвеститорите на световните пазари оценяват сигналите от икономическите показатели, те ще следят и годишния симпозиум на Фед в Джаксън Хоул в американския щат Мисури по-късно тази седмица.

Пазарните наблюдатели очакват този петък управителят на Фед Джером Пауъл да произнесе "ястребова" реч, в която да подчертае продължаването на повишаването на лихвените проценти с цел спиране на инфлацията. /БГНЕС
Сподели:
Радев след срещата с Фидан: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ''

Радев след срещата с Фидан: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ''

Турската страна има интерес транспортният поток през нашата страна да се увеличи. Ние имаме същият този интерес, така че ще работим в това направление, добави още премиерът

 Кристалина Георгиева: ЕС трябва да уеднакви ДДС

Кристалина Георгиева: ЕС трябва да уеднакви ДДС

Тя отбеляза, че финансовата сигурност е все по-застрашена заради развитието на изкуствения интелект

Промени в Закона за конкуренцията предвиждат солени санкции при системни нарушения на новия регистър

Промени в Закона за конкуренцията предвиждат солени санкции при системни нарушения на новия регистър

Вносителите от "Прогресивна България", начело с Явор Гечев, аргументират промените с необходимостта от ограничаване на високите цени на храните и засилване на контрола върху търговските вериги

Коментари (0)