25 Ноември, 2024

Васил Михайлов за присъдения му "Аскеер": Човек и добре да живее, го докарва до цялостен принос

Васил Михайлов за присъдения му "Аскеер": Човек и добре да живее, го докарва до цялостен принос

Васил Михайлов

След "Икар" Захари Бахаров взе и "Аскеер" за водеща мъжка роля

Захари Бахаров взе и "Аскеер" - след "Икар"- а, за водеща мъжка роля за моноспектакъла "Чамкория" по романа на Милен Русков, постановка на Явор Гърдев в Театър 199 "Валентин Стойчев". По традиция престижните награди бяха връчени на официална церемония в Театъра на българската армия.

Мария Стефанова увенча с "Аскеер" за водеща женска роля завръщането си след 25 години на сцената на Народния театър "Иван Вазов" - в "Три високи жени" от Едуард Олби на Стефан Спасов. "Не знаете какво щастие е за мен да съм отново сред вашата бравурна младост, сред вашия талант и щедрост", обърна се към колегите си актрисата. Тя благодари на екипа на спектакъла и на Народния театър. "Поклон на прекрасната публика и нека да пребъде българският театър", каза още Мария Стефанова.

Театралните награди "Аскеер" бяха връчени за 28-и път снощи на тържество по случай 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Церемонията беше под почетния патронаж на министъра на културата Боил Банов и на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Празничният спектакъл "Театърът - моята страст" беше по сценарий и режисура на Петринел Гочев.

"Хайдути много, воеводи няма", тъжно-иронично коментира във видеоклипа, с който беше представен, Васил Михайлов, удостоен с голямата награда "Аскеер - 2018" за цялостен принос към театралното изкуство. "С радост бих отстъпил място на младите, но, докато започнат да играят войводи, трябва да изиграят много четници", каза още актьорът. Той "призна", че винаги е искал да играе "малкия" човек, но все са му давали роли на царе.

"Човек и добре да живее, го докарва до цялостен принос", пошегува се с формулировката на отличието си актьорът на церемонията. Той каза, че има четири празника - наградата, 24 май, 80-годишнината си и най-големия - турнетата из цяла България, където хората посрещат трупата на Военния театър с много любов, цветя и песни.

"NеоДачници" по Максим Горки на Иван Пантелеев в Народния театър взе две статуетки "Аскеер" - за най-добро представление и за режисура.

При поддържащите роли победителите са в постановки на Бина Харалампиева - Ана Пападопулу за "Лисичета" от Лилиан Хелман в Народния театър и Малин Кръстев за "Зимата на нашето недоволство" по романа на Джон Стайнбек в Малък градски театър "Зад канала".

На "Аскеер - 2018" "изгря звездата" на Веселин Петров - за ролите му в "Кралят eлен" по Карло Гоци на Анастасия Събева в Театър "Азарян" в НДК.

Марина Райчинова заслужи статуетката на Георги Чапкънов за сценография - за "Франкенщайн" от Ник Диър на Стайко Мурджев в Театър "София". За музиката в представлението "Аскеер" получи Петър Дундаков.

За костюмография беше отличена Нина Пашова за два спектакъла в Народния театър - "Калигула" от Албер Камю на Диана Добрева и "Три високи жени".

Оля Стоянова взе наградата за съвременна българска драматургия за пиесата си "Цветът на дълбоките води".

Студентите от трети курс в НАТФИЗ на проф. Атанас Атанасов забавляваха публиката, като редуваха попхитове с народни песни и скечове, с които въвеждаха различните номинации. Между най-смешните беше "прекъсването" на празничния спектакъл от едноок сценичен работник, който се опитваше да спусне някаква чига. Все не успяваше и затова повика на помощ свой колега - той пък с една ръка... В благодарствените думи на много от наградените обаче имаше признателност и за хората зад кулисите.

Паметта на отишли си през изминалата година театрали беше почетена с видеоклип и аплодисменти - от цялата трупа на сцената и всички присъстващи в залата, изправени на крака. По традиция празникът завърши с общо изпълнение от участници и гости на химна "Върви, народе, възродени!".
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"