Бизнесът обяви бедствено положение за България по отношение на работната сила и предупреди, че ако не се вземат мерки, няма как да се постигне планирания от управляващите икономически растеж, предаде Дарик. Заявката даде председателят на КРИБ Кирил Домусчиев по време на форум за българската икономика. Домусчиев разкритикува държавната политика на затруднено допускане на чужди работници до трудовия пазар и даде за пример Полша - държавата, в която само за една година около милион и 300 хиляди украинци са започнали работа.
До бедственото положение с липсата на работници у нас се е стигнало по няколко причини, според Кирил Домусчиев - ниската раждаемост, емиграцията и заключените врати за работници от други страни. Ето какво се случва в Полша, която може да служи като пример.
"Имах среща преди няколко дни с колегите от Асоциацията по кораборемонт и корабостроене и нашите колеги в Полша в момента внесоха 600 севернокорейци - заварчици. Защо в Полша може, в България не може?", попита Домусчиев.
Той се обърна и към синдикатите - защо са против вноса на работници?
"Тези хора ще бъдат социално осигурявани, парите ще отиват в НОИ и ще стабилизират до някаква голяма степен системата. Тези хора ще си плащат данъците в България, тези хора ще си плащат и членския внос там, където все още са останали синдикати, най-вероятно и ще им пълни и на тях касичката. Нали от това живеем?"
По време на форума беше обсъден и един от приоритетите на правителството - образованието и развитието му в професионалните гимназии, от които завършващите излизат с подготовка да започнат работа.
Кирил Домусчиев
Бизнесът обяви бедствено положение с работната сила и предупреди, че ако не се вземат мерки, няма как да се постигне икономически растеж
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг