Клара Ферейра Маркес, Блумбърг
През 2022 г. Китай хвърли спасително въже на гладната за газ Европа. Година по-рано най-многолюдната страна в света стана вносител на втечнен природен газ, като изпревари Япония. Но когато Европа се втурна към втечнения природен газ, за да намали зависимостта си от руския газ по тръбопроводите, конкурентното търсене от страна на Китай беше възпрепятствано от драконовските му локдауни и високите цени. Местните вносители дори започнаха да препродават закупеното излишно синьо гориво.
В резултат на това
Европа си осигури рекордни обеми втечнен природен газ
купувайки дори от Русия. От друга страна, китайските покупки рязко намаляха. Тази тенденция се запазва. По оценка на BloombergNEF, Северозападна Европа, Италия и Австрия ще поемат две трети от световните доставки на втечнен природен газ през оставащите зимни месеци в Северното полукълбо. Транспортирането продължава, а цените започват да намаляват след летния пик.
В битката срещу Русия, която превърна газа в оръжие, Европа получи добри новини. Факт е, че Майката Природа ѝ подаде ръка.
Необичайно топлият януари
както и предприетите мерки за намаляване на търсенето и развитие на възобновяемата енергия, доведоха до достатъчни запаси от газ на европейския континент, така че за следващата зима ще трябва да се купува по-малко газ.
Но Китай вече не желае да стои настрана. Втората по големина икономика в света внезапно отмени пандемичните ограничения миналия месец и сега Пекин трябва да ускори растежа. Международната агенция по енергетика предупреди, че Европа ще се сблъска с дефицит през тази година, ако Русия спре напълно износа, а Китай възстанови вноса до обемите от 2021 г.
Тук обаче ЕС може да си отдъхне с облекчение
Да, газът от Русия по тръбопроводи ще бъде много по-малко, отколкото преди въоръжения конфликт в Украйна, ако изобщо стигне до Европа. Да, като доставчик на втечнен природен газ Москва може да нанесе много щети. Но въпреки това е малко вероятно търсенето в Поднебесната империя да се върне на нивата от 2021 г. От една страна, тя много бързо отмени ограниченията и го направи по небрежен и безпорядъчен начин. В същото време инфекциите в страната продължават, а Китай е в очакване на Новата година по лунния календар. В някои части на държавата по улиците има по-малко хора, отколкото по време на блокирането.
Икономиката ще се възстанови
но постепенно, ни белезите по нея ще останат. Второ, за китайската промишленост и енергетика съществуват достъпни алтернативи на скъпите спот доставки, като една от тях е тръбопроводният газ.
Едно застудяване в Европа или Азия може да влоши много нещата, и Китай вече предупреждава за такава възможност по-късно този месец. Засега обаче растежът в Поднебесната империя все още е ограничен. /БГНЕС
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона