Виталий Портников, списание „Збруч“
Спомням си само една сцена от телевизионния сериал „Бригада“, който беше любим на постсъветските бизнесмени в края на 90-те години. Главният герой на филма изпраща своя адвокат да преговаря с гангстер, подобен на него самия, и е напълно наясно, че изпраща човека на почти сигурна смърт. Но съдбата се оказва „щедра“: адвокатът не е убит, а само ранен. А когато майката на бившия му служител, сега инвалид, посещава главния герой, той искрено не разбира нейните претенции. „Ама нали ви платих много пари!“ - отговаря той на нещастната жена.
За мен този епизод беше преди всичко демонстрация на моралната разпуснатост или дори на смъртта на морала в критични моменти от историята. И все пак вероятно щях да забравя за него, ако не беше закуската с двама познати, високопоставени постсъветски бизнесмени, „истински“ милиардери от всички възможни списъци и класации. Както често се случва при срещи на хора с доста различни интереси, започнахме да говорим за социалните недъзи, за промените през 90-те години и за морала. Точно тогава ми хрумна да припомня епизода от „Бригада“, искрено убеден, че толкова важни хора не биха се обвързали публично с бандит от времето на своята младост.
„Но той нали е платил парите!“ - изненадано каза един от събеседниците ми.
„Той им е оказал помощ!“ - подкрепи го другият. „Какви изобщо претенции може да има към него?"
Дори и не им мина през ум да споменат за неморалността на самото решение да се изпрати човек на смъртоносно поръчение, без опит да му се обяснят последствията от него и без какъвто и да е интерес към съдбата на пратеника. Това на свой ред ме убеди в абсолютната нецелесъобразност на по-нататъшната дискусия.
Измерването на морала с пари
е съвсем друга етична категория, през която не може да пробиеш. Ние подсъзнателно вярваме, че живеем в света на Декалога (Десетте заповеди – бел. прев.), свят, в който хората разбират неизбежността на разплатата за злото. Преди света на Декалога обаче е съществувал съвсем различен свят, в който хората са плащали за злото в съвсем друг, буквален смисъл на думата - с пари или собственост. Или, може би, със собствената свобода, с робство, но не и със страх от извършената подла постъпка - което, разбира се, може да се нарече и страх от Бога, но нека го наречем съвест. Когато знаеш, че просто можеш да платиш за злото, тогава не мислиш за съвестта, а за сумата пари, която трябва да бъде платена.
Горе долу така и Тръмп иска да преговаря с Путин: прекрати войната и ще имаме привилегировани икономически отношения.
И никой няма да си спомня, че си убил или осакатил някого
щом правим съвместен бизнес.
Така че днес се оказахме в епизодите на „Бригадата“, където героите не се и опитват да скрият кои са и дори се гордеят с факта, че парите им позволяват да правят каквото си искат. Парадоксът на ситуацията е, че героите на „нашия“ сериал обявяват религиозността си за едва ли не главна добродетел и това стига чак до колективни молитви преди заседание на правителството.
Но техният Бог е Бог на повикване, те не се страхуват от гнева му, а се опитват да го използват – също и вярата на другите хора в него - за постигане на собствените чисто меркантилни интереси. Това също не е някаква нова историческа ситуация, тъй като много религии (сред тях и християнството) са преминали през нея през последните векове. Аллахът на иранските аятоласи или на лидерите на Хамас също не е Бог, в когото се вярва, а Бог, който се използва. Защото вярата в Бога свършва там, където свършва и готовността да се подчиняваш на неговите заповеди - дори ако прекараш седмици в пост и молитва. В същото време такива хора искрено не осъзнават, че никакви призиви към Бога не могат да заменят доброто дело, че Бог не е ритуал, че Бог е уважение към живота на другия, а не интерес към капитала или суетата.
Ето защо, както и през Средновековието, отново се сблъскваме с отхвърлянето на морала в полза на властта и парите.
Вицепрезидентът на САЩ говори с искрено презрение за „морализаторството“
на своите опоненти и нарича опитите за противопоставяне на злото и на дезинформацията „атаки срещу свободата на словото“. С Президента на Украйна разговарят като с глупаво дете, което трябва да разбере, че когато някой силен те нападне, ти трябва да капитулираш, а не да рискуваш война, и – което е най-важното - чужди спестявания. Разбира се, това е шокиращо. И повдига въпроса: а може ли да бъде наложен морал на неморални хора?
Отговорът на този въпрос очевидно е „не“. Отсъствието на морал означава именно отсъствие на съвест и на страх: в това може да ни убеди известната снимка на Тръмп след неуспешния опит за покушение. Единственият начин да отговорим на онези, които вярват в своята власт над Бога, е чрез единството и солидарността между хората, които все още помнят, че има морал и съвест.
Разбирам, че от гледната точка на онзи, който днес триумфира и вярва в собствения си успех, тази рецепта звучи наивно, дори детински. И да, новите големи грешници имат на своя страна голяма власт и големи пари.
Аз пък имам на своя страна опита на хилядите години човешка история. В крайна сметка евреите и първите християни са оцелели именно защото са вярвали в един свят, изпълнен с морални норми - докато техните врагове, владетелите на империи и водачите на най-силните армии на древността, са загубили цяла велика цивилизация. Цивилизация, която не познава разкаяние.
Превод от украински: Милен Радев
Още от Топ Фактор
Планетата е в опасност докато я обитава кагебисткият плъх Путин
Имахме надежда, че Империята на злото ще се очовечи, но тя отново е завладяна от вечните подмолни сталинистки изчадия от подземията на Лубянка
Гняв, гняв, гняв!
„Какъв парадокс, господа! 500 милиона европейци се молят на 300 милиона американци да ги спасят от 150 милиона руснаци - Европа е глобална сила и само трябва са си повярва“
Република Северна Македония: Самозатворена в югоносталгия, далеч от ЕС
Jъжно и жалко - докато в Западна Европа академичната общност обсъжда развитието на квантовите изчисления и компютри, изкуствения интелект и блокчейн технологиите, България и Република Северна Македония са принудени да водят безкрайни спорове за това колко македонци всъщност са българи