26 Ноември, 2024

Борис Джонсън променя имиграционните правила след Брекзит

Борис Джонсън променя имиграционните правила след Брекзит

Борис Джонсън

Иска само "умни и талантливи", но Великобритания се нуждае и от нискоквалифицирани мигранти

Британският премиер Борис Джонсън обяви инициатива за промени в имиграционните правила на Обединеното кралство, целящи то да може са привлича "най-умните и най-добрите" след Брекзит, предаде Франс прес.

Промените ще включват премахване на ограниченията за броя на допусканите във Великобритания чужденци с т.нар. "визи за изключителни таланти", както и увеличаване броя на научните институти и университети, които ще могат да привличат елитни учени и обещаващи таланти от целия свят.

В кампанията си преди да бъде избран за лидер на Консервативната партия миналия месец Борис Джонсън заяви, че ще въведе имиграционна система като австралийската, в която кандидатите за постоянно пребиваване и работа се класират по точкова система в зависимост от образованието и уменията им.

Миграцията беше един от основните фактори зад желанието на британските гласоподаватели да се разделят с Европейския съюз (ЕС) през 2016 г. Мигрантите бяха обвинявани за загубите на работни места, културните промени, недостигът на жилища, престъпността и пр., пише Bloomberg.

Общественото отношение относно мигрантите се промени малко по-късно. Опасенията от миграцията отслабнаха малко след референдума на фона на увеличаващите се мнения, че вносът на работна сила всъщност е необходим за запълване на определени позиции.

Само около една трета от британците например възразяват на работещите мигранти, които се грижат за възрастни хора, докато около 76% от тях подкрепят работата им в Националната здравна служба.

Във всеки случай нетната миграция в Кралството значително намалява – от 258 хил. след референдума до 336 хил. преди него.

В доклад от 2018 г., изготвен от Независимия консултативен комитет по миграцията, се стигна до заключението, че мигрантите имат малък ефект върху заплатите или заетостта на местните граждани. Според други проучвания те имат незначително влияние върху предоставянето на образование, здравни услуги или социални помощи в страните, в които се намират.

Тези работници обаче са безценни за по-широката икономика. Тъй като населението във Великобритания застарява, а страната е много близо до пълна трудова заетост, няма достатъчно квалифицирани местни работници в много индустрии, които да задоволят търсенето. Според оценка работодателите в сектора на услугите ще се сблъскат с недостиг от 1 млн. работници в рамките на пет години и два пъти повече за десетилетие.

Нарастващият недостиг на работна сила може също да попречи на публичните услуги. Един от основните проблеми на Националната здравна служба е липсата на служители от всички нива, включително наличието на вакантни 40 хил. места за медицински сестри. Ако Великобритания се готви за насърчаване на жилищното строителство, което трябва да направи, ще й бъдат необходими и специализирани работници за създаването на тези сгради, които също не са определяни като „висококвалифицирани“ според новите дефиниции.

Опитите да се привлекат квалифицирани мигранти, каквито бяха целите на Мей и сега на Борис Джонсън, със сигурност имат смисъл. Няма причина обаче това да се случва за сметка на по-малко квалифицираните кандидати, които също могат да допринесат за икономиката на Великобритания.

Сподели:
Вучич се хвали с добрите отношения със САЩ, решен е да доведа Тръмп в Сърбия

Вучич се хвали с добрите отношения със САЩ, решен е да доведа Тръмп в Сърбия

В интервю за ТВ „Пинк“ Вучич коментира още отношенията на Сърбия с Русия, войната в Украйна и необходимостта от прекратяване на конфликта

В Лондон започва делото срещу шестимата българи обвинени, че са руски шпиони

В Лондон започва делото срещу шестимата българи обвинени, че са руски шпиони

Пред съда ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова, които бяха задържани през 2023 г. по обвинения в заговор за "събиране на информация, предназначена за пряка или косвена полза за вражеска държава"

300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите

300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите

Руснаците са разпознаваеми по безупречния си стил,  модните аксесоари и най-новите прически