Министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън връща споразумението за Брезкит, което постигна с Брюксел обратно в Камарата на общините (долната камара от британския парламент) за допълнителни тридневни дебати, в опит премиера да изпълни обещанието си и формално да изтегли страната си от Европейския съюз до 31 януари, пише британския вестник London Evening Standard, цитиран от "Фокус".
Опозиционните партии внесоха множество поправки по различни точки от споразумението, но с повече от 80 депутати мнозинство, се очаква правителството лесно да ги отхвърли в Камарата.
Споразумението вече беше одобрено на първо четене в парламента, като беше прието малко преди празниците с мнозинство от повече от 124 гласа. Правителството сега ще иска да продължи с формалната процедура и с дебатите по споразумението, за да може то да премине окончателно през долната камара. Тогава то ще бъде гласувано и в горната – Камарата на лордовете, което ще се случи през следващата седмица, като кабинетът на Джонсън изглежда уверен, че споразумението ще премине през парламента навреме до края на месеца.
Това ще означава, че процедурата ще е завършена и Великобритания ще може да напусне ЕС на 31 януари с основното споразумение за това, което покрива правата на гражданите, ирландската граница и компенсацията от 30 млрд. британски паунда, които Лондон ще трябва да заплати на Брюксел.
Така ще започнат 11-е месеца на транзитен период, в който Великобритания ще продължи да следва европейските правила и регулации, докато се подготвя търговското споразумение между двете страни.
Висши фигури в ЕС, включително главният преговарящ с Лондон за Брекзит Мишел Барние, предупредиха многократно, че подобен срок е нереалистичен и вероятно няма да бъде достатъчен за подписването на търговско споразумение.
Борис Джонсън обаче е уверен, че няма да търси допълнителна отсрочка за подписването дори на търговско споразумение, което предизвика страхове в опозиционните партии в страната, че има опасност Великобритания да напусне ЕС без сделка в края на годината.
Лейбъристите внесоха поправка в споразумението за оттегляне, което ще се дебатира, според която министрите в кабинета трябва да поискат от Брюксел отсрочка до 2023 г., ако не са успели да стигнат до търговско споразумение с ЕС до юни 2020 г.
Но твърдото мнозинство на правителството на консерваторите едва ли ще позволи каквито и да е поправки в споразумението между Джонсън и Брюксел. Друга поправка, внесена от опозицията включва изменянето на закона, така че децата на бежанците да могат да се върнат при семействата си в Обединеното кралство след Брекзит.
Това предложение е отговор на премахването на клауза в закона от страна на консерваторите, която позволяваше това да се случва след Брекзит.
Междувременно Шотландската национална партия (ШНП) внесе серия от изменения на споразумението за Брекзит, които целят да укрепят правата на гражданите на ЕС в Обединеното кралство.
„Жизнено важно е опозиционните партии да подкрепят ШНП в защитата на правата на гражданите на ЕС, които превърнаха Шотландия и Великобритания в свой дом и сега рискуват да бъдат вкарани в нестабилна ситуация“, заяви говорителя на по миграцията на партията Стюърт Макдоналд.
Борис Джонсън
Още от Свят
Министрите от Г-7 обсъдиха усилията за прекратяване на огъня в Близкия изток
Ще обсъдят и издадените от Международния наказателен съд (МНС) заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху
Фон дер Лайен напомни за случая "Дебора" по повод Международния ден срещу насилието над жени
"Техните истории трябва да бъдат разказани. Така ще нарушим мълчанието. Така ще сложим край на насилието."
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи