Конфликтът между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах може да бъде решен единствено чрез преговори, заяви българският премиер Бойко Борисов в интервю за азербайджанската информационна агенция Тренд.
Конфликтът в Нагорни Карабах няма военно решение и може да бъде разрешен само по политически път, отбеляза той.
"Принципната позиция на България е, че конфликтът може да се реши единствено чрез преговори и с посредничеството на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и нейните съпредседатели, със съдействието на Европейския съюз, както и чрез активен диалог между ръководителите на Армения и Азербайджан", добави Борисов.
Конфликтът между двете страни в Южен Кавказ започна през 1988 г., когато Армения предяви териториални претенции срещу Азербайджан. В резултат на последвалата война, през 1992 г. арменските въоръжени сили окупираха 20 процента от Азербайджан, включително Нагорни Карабах и седем околни области, предаде БТА.
Постигнатото през 1994 г. споразумение за прекратяване на огъня беше последвано от мирни преговори. Армения все още не е изпълнила четири резолюции на Съвета за сигурност на ООН за изтегляне на въоръжените й сили от Нагорни Карабах и близките области, припомня агенция Тренд.
Българският премиер изтъква още, че България е заинтересована от реализацията на стратегическите енергийни и транспортни инфраструктурни проекти като „Южен газов коридор“, които свръзват Европа и Азебрайджан. По думите му, страната ни очаква да започне да получава азербайджански газ от 2020 година.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,