24 Ноември, 2024

Бойко Рашков: Беше ми отказана среща при премиера, но аз пак ще я поискам

Бойко Рашков: Беше ми отказана среща при премиера, но аз пак ще я поискам

Бойко Рашков

Неправомерно използване на СРС-та е имало по времето на различни парламентарни мнозинства, заяви шефът на Бюрото за контрол на СРС

Директорът на Националното бюро за контрол на специални разузнавателни средства Бойко Рашков коментира в ефира на бТВ доклада за СРС-тата, изнесен в Народното събрание. Според него, изнасянатето на тези данни от доклада в парламента в открито заседание е трябвало да окаже положитено въздействие, каквото е било неговото очакване. "М.г. двата доклада - за 2014 и 2015 г., бяха така неглижирани от българския парламент, че те бяха изчетени в един ден за 30-40 минути и по тях нямаше никакви дебати. Проблемите обаче се натрупаха до такава степен, че те започнаха да пречат на нормалната работа на бюрото. И това беше причината аз да поискам от нашите народни представители да изслушат освен отчета, който ние сме изготвили, но и някои проблеми, които възникват в хода на нашата работа, включително, които са възникнали сега през 2017 година. с оглед, ако е възможно, да се вземат мерки, да може бюрото да си върши работата. Това обаче не беше чуто, не беше отчетено и като че ли аз не говорех на народни представители, които имат отговорно отношение по въпроса, който са поставили на дневен ред в пленарното си заседанине. Това ме изненада. Едва ли не имаше изказвания, от които можеше човек да направи извод, че аз извършвам някаква вредоносна дейност в пленарната зала, когато излагам труда на колегите си от бюрото. Дори имаше вметки, че аз изразявам лично мнение. Докладът е колективен труд, той е приет на нарочно заседание на членовете на бюрото и е изпратенн в българския парламент", обасни Рашков.

Той се обоснова още, че докладът е бил обсъждан веднъж в специализираната комисия, която наблюдава и контролира службите за сигурност в нашата страна, както и СРС-тата. "Там докладът беше обсъждан по идентичен начин - същите проблеми, които аз изложих в пленарната зала, бяха обсъждани и в парламентарната комисия в рамките на около 2 часа. Там обсъждането приключи  в много добра атмосфера, бих казал, и нямаше нито един против, дори въздържал се, когато приеха този отчет." 

Бойко Рашков разкри, че в пленарната зала от място е бил репликиран, апострофиран, вдигал се шум, искали процедури, тоест да го прекъснат да не кажа това, което трябва.  "Изглежда има някакъв страх в тези хора", обясни той и се изрази образно: "При някои бяха довели лека ли тежка ли артилерия, която да ги подкрепи - главен прокурор и т.н. Нямам идея защо беше това нещо. В парламента трябва да се разгледа отчет за годишната дейност на бюрото, а не на прокуратурата, нито на ДАНС. Те се явиха като критици, бих казал, и от последна инстанция - критици на бюрото, без да засегнат недостатъци, и то много сериозни в тяхната си работа. Това тяхно поведение ми изглеждаше дори нахално. Главният прокурор там взе отношение по въпрос, който беше анонс - редакторски, на две телевизии - бТВ и Нова тв.. Там анонсът беше "подслушват ли се масово..."? Но никъде в моето изложение, в две интервюта, които съм дал, нито пред други медии аз съм твърдял, че има масово подслушване на политици, на магистрати и т.н. Защо главният прокурор се залови за обяснение на тази дума, не мога да кажа."

Помолен да обясни за подслушването, Бойко Рашков каза: "Правилно е - и един от акцентите е, - че има неправомерно подслушване. През 2016 г. петима са били обект на проследяване със СРС-та , от които четирима са магистрати." Бойко Рашков отказа да назове имената им.

"Ако беше закрито заседанието, аз щях да ги кажа. Сега не бих ги казал, защото не е професионално. Мога да кажа кои са органите, които са проявили интерес към тези магистрати. Това са ДАНС, Прокуратурата на Р България и ГДБОП. Това са онези, които са поискали тези магистрати да бъдат подложени на СРС. И знаете ли какъв е ефектът? И ние сме стигнали до извода, че тези хора са били подслушвани неправомерно", категоричен е шефът на бюрото за контрол на сСРС. 

На въпрос какво значи неправомерно, Бойко Рашков обясни: "Нашият закон предвижда строги изисквания и предпоставки, за да може един човек да бъде проследяван със СРС-та. Трябва да има данни, че сте участвали в извършването на умишлено тежко престъпление, тоест наказуемо с минимум 5 години лишаване от свобода или друго по-тежко наказание и освен това тези тежки умишлени престървения са очертани от закона, а не всички престъпления. Само онези, които законът очертава. Освен това: трябва да си компетентен орган, за да правиш искане за разрешение. Трябва да внесеш искането в компетентен съд. Трябва наблюдението да продължи в срок, позволен от закона, не повече. А ние имаме вместо 180 дни (6 месеца) в някои случаи по 480 дни. Повече от една година. На тази констатация обаче в пленарната зала никой не обърна внимание. Тези действия са извършвани в различен период от време, по времето на различни парламентарни мнозинства. а главният прокурор заяви, че 80 процента от моето изказване било политизирано."

Бойко Рашков потвърди, че му е била отказана среща с премиера Бойко Борисов. "Пак ще я поискам, искам да свърша полезна работа за държавата", заяви Рашков. 
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес