Ахмад се крие в Афганистан от години. Бившият афганистански военен служител живее в страх да не бъде открит от талибаните, които завзеха властта през 2021 г., когато американските сили се изтеглиха от централноазиатската държава
В резултат на това Ахмад не може да си намери работа или да получи достъп до медицински грижи, разчитайки на дарения от приятели извън страната, за да оцелее. 12-годишният му син не може да ходи на училище, пише BBC.
Ако бъдe открит, казва Ахмад, талибаните „ще го отстранят“.
Надеждата му беше бягство и заселване в САЩ, но процесът за преселване на бежанци беше поставен на пауза от администрацията на Тръмп.
Все пак, той се надяваше. След това, в четвъртък, той се събуди с новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е издал нова заповед, забраняваща влизането на притежатели на афганистански паспорти в САЩ, позовавайки се на заплахи за националната сигурност.
„Аз не съм заплаха за Съединените щати“, каза Ахмад пред Би Би Си, медията не използва истинското му име поради опасения за неговата безопасност.
„Бяхме приятели на Съединените щати“, добави той.
Всеобхватната забрана за пътуване на Тръмп влезе в сила в понеделник, като блокира влизането в САЩ на хора от Афганистан и 11 други държави, включително седем от Африка, както и от страни като Хаити и Йемен. Има частични забрани за седем други държави.
Според забраната, Афганистан е включен, защото талибаните се считат от правителството на САЩ за специално обозначена световна терористична (SDGT) група и страната няма „компетентен или съдействащ централен орган за издаване на паспорти или граждански документи“, нито „подходящи мерки за проверка“. В нея се отбелязва и относително висок процент на хората, пресрочващи визите си.
Администрацията на Тръмп обаче наскоро отмени временния защитен статут за повече от 9000 афганистанци, живеещи в САЩ. Тя твърди, че нейните оценки показват, че сигурността и икономическата ситуация в Афганистан са се подобрили.
Но живеещите в Афганистан са изправени пред редица забрани, въведени от правителството на талибаните в съответствие със строгото тълкуване на закона на шариата.
Тези, които засягат жените - включително налагането на покривала за глава, ограниченията за пътуване и образование над 12-годишна възраст - се равняват на „полов апартейд“, според Организацията на обединените нации.
В същото време талибаните не се трогват от определенията на ООН и твърдят, че зачитат правата на жените в съответствие с шариата и афганистанската култура.
Коментари (0)