24 Ноември, 2024

Какво отнема самотата на възрастните хора

Какво отнема самотата на възрастните хора

Коронавирусът също се отрази особено на хората в напреднала възраст

Самотата може да има психически и физически ефект върху всеки, но въздействието ѝ върху възрастните хора е добре документирано. Предишни проучвания разкриха, че самотата може не само да доведе до проблеми с психичното здраве, но дори може да причини появата на заболявания като деменция. Сега ново проучване установява, че да се чувстваш самотен по-късно, в напреднала възраст, може буквално да отнеме години от живота ти.

Докладът на Медицинското училище Duke-NUS в Сингапур разкрива, че възрастни над 60 години, които казват, че понякога или винаги се чувстват самотни, умират до пет години по-рано от възрастните хора, които не се чувстват самотни, според „Стъди Файнфс“.

„Открихме, че самотните възрастни хора живеят по-кратко от своите връстници, които не се възприемат като самотни“, казва водещият автор на изследването, професор Раул Малхотра.

„Освен че беше годината, свързана с коронавирусната болест, 2019 г. беше и годината, в която броят на възрастните над 30 години за първи път в историята съставлява половината от общото население на света, отбелязвайки началото на един все по-застаряващ свят. В резултат на това самотата сред възрастните хора се превърна в проблем, засягащ социалното и общественото здраве“, добавя доцент Анджелика Чан, изпълнителен директор на Центъра за изследване на стареенето на Duke-NUS.

Авторите на изследването добавят, че резултатите идват точно навреме, поради наредбите за стоене у дома и мерките за соациална дистанция, ограничаващи комуникацията между много възрастни хора по време на пандемията.

Проучването открива, че при самотниците в около 70-годишнината от живота им, той намалява с три до четири години. На около 80-годишна възраст самотата намалява продължителността на живота с две до три години.

„Въз основа на проучването THE SIGNS, последните ни открития подчертават въздействието на самотата върху здравето на населението и значението на идентифицирането и управлението му сред възрастните хора,“ казва Малхотра. „Това е част от поредица от проучвания за оценка на въздействието на важни здравни и социални конструкции, като самота, сензорни увреждания, затлъстяване, пол и образование, върху продължителността на живота и здравето сред възрастните хора.“

„По-възрастните хора са изложени на потенциално по-голям риск от самота в резултат на мерките за борба с пандемията, разрастват се политиките по отношение на самотата по целия свят“, заключава Чан. „През 2018 г. Великобритания стартира национална стратегия за борба със самотата, а през 2021 г. Япония назначи „министър на самотата“. Надяваме се, че това проучване ще помогне да се стимулират повече политики за справяне със самотата сред възрастните хора." /БГНЕС
Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете