Събота срещу неделя връщаме стрелките на часовника час назад. Как смяната на времето се отразява на организма ни и как да се наспиваме пълноценно?
"Лятното часово време е доказано, че влияе по-зле на организма – повишава сърдечно-съдовите инциденти. Има наблюдения, че инфарктите и инсултите са по-чести непосредствено след смяната на времето лятото“, обясни Петър Чипев, специалист по медицина на съня.
"Зимната смяна е по-благоприятна за хората, макар че по-тъмните часове след обяд благоприятстват за тревожност и депресия“, допълни той.
Как смяната на времето влияе върху съня?
"Най-изявеният ефект е през първите дни. След това адаптацията става бързо. Здравите хора, които спят добре, няма да я усетят. Но първите дни при хора с хронични заболявания, с безсъние това е осезаема промяна – особено лятото“, поясни Петър Чипев.
"Променя се най-вече концентрацията на мелатонина. Тоест ние трябва да се будим в часове, в които има различна концентрация, което променя отделянето на хормоните на стреса, кортизона, щитовидните хормони. Растежният хормон се регулира по време на съня, инсулинът също“, обясни още специалистът.
Той посъветва хората да се стремят към режим, тъй като повечето хора не спят достатъчно и е хубаво да има регулярност, предава bTV.
Хубаво е събота и неделя да компенсираме, доколкото можем, и да спим повече.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете