28 Ноември, 2024

Не се бойте, хипертоници, кръвно 140 на 90 не е страшно

Не се бойте, хипертоници, кръвно 140 на 90 не е страшно

Идеалното кръвно си остава 120 на 80 mmHg. "Но според новите европейски правила, когато лекуваме хипертоници (те са 2 млн. души) се стремим да постигнем 140 на 90 mmHg, при диабетиците вече се прицелваме не в 130 на 80 mmHg, а в 140 на 85 mmHg", заяви за "Труд" проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония.

При хората над 65-70 г. да се "гони" идеалното налягане от 120 на 80 mmHg не само че не е полезно, но е и вредно. Прицелната горна граница, или т.нар. систолно налягане, трябва да е 145-150 mmHg, а за диастолното (долната граница) няма норма, тъй като при тях така или иначе то е ниско, тъй като се променя еластичността на съдовете. Стойност от 140 на 90 mmHg вече е нормата за хората в средна възраст.

В края на 2013 г. екипът на проф. Торбова написа ръководство с последните посочени по-горе европрепоръки за лечението на хипертония. "Вниманието днес се насочва към годините. В млада възраст предимно е повишена долната граница на кръвното. А след 60-65 г. е по-висока горната граница", посочи проф. Торбова.

"Червената нишка между сърдечносъдовите заболявания и стареенето е артериалната хипертония. С трупането на годините нормалното кръвно налягане се повишава, увеличава се честотата на хипертонията, нараства и тежестта . Хипертонията пък е входна врата за рискови фактори", казва още проф. Торбова.

Специалистката казва, че още при раждането сърцето нараства с един грам. Съдовете започват да стареят след 17-18-годишна възраст, когато еластичните им структури се заменят с нееластични. А след 30 г. намалява и броят на нефроните в бъбреците. Паралелно със стареенето настъпват и т.нар. хронични заболявания - злокачествени, сърдечносъдови, белодробни, бъбречни и др., по които се нареждаме на първо място в ЕС. Увеличават се и рисковите фактори и се утежнява ефектът от тях.

Ето това е обяснението, че четири пъти се е повишил средният период от живота ни, в който сме болни, и то само през последните 8 г.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).