С настъпването на пролетта се появяват отпадналост, намалена работоспособност, понижен тонус на мускулите. Те сигнализират за т.нар. пролетна умора. От нея страдат хора, които се занимават и с физически, и на интелектуален труд.
Установено е обаче, че по-засегнати са онези, чиято работа изисква концентрация на вниманието и е свързана с нервно-психично напрежение. Пролетната умора не подминава и възрастните хора, които са уязвими поради по-слабото физическо състояние и заседналия начин на живот през зимните месеци.
Чувството на отпадналост е началният сигнал на пролетната умора. Почивката, сънят, добре балансираното хранене и физическите упражнения са най-добрите средства за повишаване на физическата издръжливост и психическия тонус. Във всекидневната си дейност човек използва около 35% от работния си капацитет.
Когато натоварването достигне до 65% от абсолютните му възможности, настъпва умора и се налага употребата на ободряващи и биостимулиращи средства. Те обаче трябва да се избягват в най-активните часове, когато човек е най-работоспособен. Природните биогенни стимулатори са за предпочитане пред синтетичните, защото имат по-меко действие и не се натрупват в организма.
Природните продукти с биостимулиращо действие могат да са "енергетични", т.е. такива, които действат пряко и доставят енергийни вещества.
Антиоксидантите пък са комплекс от витамини и микроелементи, които влизат в ролята на "чистачи" на организма.
Жен-шенът, елеутерокока, китайският лимонник, аралията, родиолата активират обмяната на веществата и повишават адаптивните възможности на организма.
Системното консумиране на разнообразна храна и задължително на плодове и зеленчуци е важен фактор, за да се чувства човек здрав и бодър.
Особено полезни са кълновете на житните растения, съдържащи белтъчини, въглехидрати, минерални соли, магнезий и витамини от група В, витамините Е, К и Р. Маслото от житните зародиши е най-богатият източник на витамин Е, считан за естествен биотоник. То засилва издръжливостта и тонизира миокарда, особено при натоварване.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).