Жителите в град Уиндзор в канадската провинция Онтарио са установили, че жените там страдат много по-често от таза коварна болест, в сравнение с други места по света. Дамите в града, известен със заводите си за автомобилни части, се оплакват постоянно от лютивите пушеци и прах, които причиняват кръвотечение от носа, главоболие, гадене и виене на свят.
Академично изследване, проведено наскоро от международен екип от канадски, американски и британски учени, потвърждава страховете на хората в района, като показва връзката между някои професии и развитието на рак на гърдата.
Резултатите от 6-годишното проучване бяха публикувани в сп. "Енвайърънментъл хелт" тази седмица. Един от изводите е особено важен за Уиндзор: жените, работещи в индустрията за автомобилни пластмасови части, са 5 пъти по-застрашени да развият рак на гърдата преди менопаузата, отколкото в контролната група. Екипът изследвал 1006 жени с рак на гърдата и 1146 здрави, които живеели и работели в 40 различни предприятия в областите Есекс и Кент в провинция Онтарио. Там има много заводи и селскостопански ферми, а районът е известен с често срещания рак на гърдата.
Жените в изследването били разделени на подгрупи по професии. Според резултатите тези, които в продължение на 10 години са работили в производства за консервиране на храна, както и тези, работещи в барове, зали за залагания и казина, са почти 2 пъти по-застрашени от рак на гърдата в сравнение с дами с други професии. Жени, които пък работят в селското стопанство, са в 34% по-висок риск да развият болестта. Според авторите на изследването опасността във фермите е по-голяма заради по-дългото време, в което жените са били изложени на потенциални канцерогенни вещества, тъй като повечето започват да работят доста млади.
В автомобилната индустрия учените свързват заболяванията с потенциално канцерогенните пари, които се изпускат в процеса на отливане на пластмасовите форми. Излагането на организма на утайки от пестициди по време на консервирането на храната може да е свързано с отключването на болестта сред работничките. В баровете и казината вторичният пушек е главният виновник за заболяванията. Вече е доказано, че химикалите, които влияят на хормоните, са опасни за здравето, тъй като се намесват в работата на ендокринната система. Те могат да доведат до имунни и неврологични проблеми, както и до стерилитет.
При анализирането на риска от работната среда при всеки случай учените взели предвид фактори, за които е известно, че по принцип увеличават риска от рак на гърдата - пушене, свръхтегло, брой на децата на жената, ранно начало на менструацията и на менопаузата, дали е използвала хормонална терапия и контрацептиви, генетичната предразположеност.
След отхвърлянето на останалите фактори връзката работа-рак на гърдата остава стабилна, установило изследването. Това обаче не означава, че всички жени, които работят в индустрията или в селското стопанство в района, ще се разболеят. По-скоро тези професии увеличават риска от отключване на болестта заедно с фактори като гени, продължителност и начин на излагане на вредни материали, смята екипът.
"Има много голямо притеснение сред обществото за излагането на населението на опасни химикали. Почти никой обаче не се замисля за тези, които са изложени на най-големия риск - работниците в производството", обяснява канадският учен Джеймс Брофи, един от съавторите в екипа.
Според него най-ценното в изследването е, че трябва да се обърне по-голямо внимание при прегледите на това какво работят жените, да се оценяват рисковете от професионалната среда и за всяка заболяла да се изготви подробно досие.
Има и други "професионални" фактори, които могат да отключат болестта, смята д-р Уенди Чън, експерт в Института за ракови заболявания "Дана-Фарбър" в Бостън. Един от тях е работата на смени. Тя може да направи жената по-податлива към болестта заради промени в хормони, свързани с рака. Според д-р Чън може би има връзка между работата нощем и рака, а не непременно връзка между вида професия и рака. Така тя си обяснява и случаите при жените, работещи в барове и казина. Авторите на проучването отговарят на това, че са изследвали отражението на нощните смени върху риска от рак, но не са открили статистически значими резултати, които да потвърждават връзката между двете.
Според д-р Уенди Чън, макар че са били изследвани много жени, те са били разделени на доста подгрупи, така че изследването няма стабилна основа за категорични изводи. То не би могло да се използва като предупреждение жените веднага да сменят професията си, но е добро като сигнал за всяка да следи здравето си.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).