Руският лидер Владимир Путин затвърди позицията си преди решаващите американско-руски преговори за прекратяване на войната в Саудитска Арабия, съобщава CNN.
Администрацията на Доналд Тръмп реални извади от международна изолация руския диктатор, разклати западното единство по отношение на конфликта и постави под въпрос готовността на Съединените щати да защитават Европа. Това бележи драматичен обрат, който е преди всичко в полза на Путин и знак за дистанциране от традиционните съюзници на Америка.
Споразумение на всяка цена
Противоречивите изявления на сътрудниците на Тръмп по време на първите му дипломатически пътувания в Европа само подсилиха страховете, че той може да сключи сделка с Путин на всяка цена, дори ако това е в ущърб на Украйна и сериозно застрашава сигурността на континента.
Възможността Съединените щати да изключат европейски съюзници от мирните преговори за Украйна, въпреки факта, че те трябва да осигурят гаранции за сигурност и войски, съвсем естествено предизвика безпокойство в европейските столици. В резултат на това Франция събра ключови лидери на спешна среща в Париж.
Изявленията за възможното изключване на самата Украйна от преговорния процес, който е изключително важен за нейния суверенитет, също предизвикаха опасения и дори възмущение, защото войната, която започна в резултат на нахлуването на Русия в суверенна държава, доведе до множество военни престъпления, смъртта на цивилни и унищожаването на инфраструктура на Украйна.
В неделя Тръмп каза, че може да се срещне с Путин: „Продължаваме напред. Опитваме се да постигнем мир с Русия, с Украйна и работим много усилено върху това.“
По-рано украинският президент Володимир Зеленски каза в предаването „Meet the Press“ на NBC, че „никога няма да се съгласи с никакви решения между Съединените щати и Русия относно Украйна“. В отговор Тръмп даде неясни уверения, че "ще бъде включен" в преговорите.
Полският външен министър Радек Сикорски заяви в Мюнхен, че разговорът на Тръмп с Путин е бил грешка, тъй като оневинява руския лидер и подкопава морала в Украйна. Той обаче отбеляза също:
„Когато президентът Тръмп каже, че трябва да има европейски войски като част от споразумението, ще трябва да бъдем помолени да ги предоставим, така че рано или късно ще трябва да се включим.
Тръмп играе по свирката на Путин
В същото време администрацията на Тръмп не излезе с ясна позиция, което подхранва опасенията на Запада, че потенциална сделка може да легитимира незаконното нахлуване на Русия. Министърът на отбраната Пийт Хегсет каза, че мирното споразумение няма да включва присъединяване на Украйна към НАТО и ще изключи участието на мироопазващи сили на САЩ. Някои от тези твърдения по-късно бяха коригирани от самия Хегсет и други служители на администрацията.
Ситуацията се изостри от последния опит на Тръмп да оправдае Путин, въпреки статута му на военнопрестъпник. Той не само изрази съчувствие към аргументите на Русия по отношение на инвазията, но също така подкрепи връщането на Москва в Г-8, след като беше изключена заради анексирането на Крим през 2014 г. Отклонението на Тръмп от договорената европейска стратегия и отсъствието на украински представители на преговорите в Саудитска Арабия сериозно отслабват позициите на Запада, а оттам и на Киев.
Освен това европейски лидери, които подкрепят изцяло Украйна, може да бъдат отстранени от преговорите, което допълнително усложнява позицията на Зеленски. Освен това речта на вицепрезидента Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността и срещата му с лидера на крайнодясната германска партия AfD предизвикаха сериозно безпокойство сред европейските съюзници. Това демонстрира намерението на администрацията на Тръмп да подкрепя популистките движения, повдигайки тревожни исторически колизии.
Като допълнителен сигнал за отслабване на подкрепата за Европа, Хегсет каза в Брюксел, че европейците трябва да „поемат отговорност за сигурност на континента“, което мнозина видяха като още един знак за антипатията на Тръмп към НАТО.
Всичко това е в полза на Путин, тъй като показва, че международната му изолация приключва и че едно бъдещо споразумение за Украйна може да узакони териториалните му придобивки. Разногласията между Запада и Тръмп по отношение на НАТО доближават Русия до нейната ключова геополитическа цел.
„Наистина е като Великден, Ханука, Коледа, рождения ден на Владимир Путин, всичко се случва в един и същи ден. Неохладеното шампанско се прибира в хладилника, а другите бутилки се отварят“, казва Александър Габуев, директор на Карнеги Центъра за Евразия в Русия.
Освен това разговорите в Саудитска Арабия подчертават нарастващото влияние на кралството на международната сцена. Престолонаследникът принц Мохамед бин Салман засили ролята на страната в Близкия изток и направи значителни крачки в меката сила - от инвестиране в европейски спортни лиги до домакинството на Световното първенство през 2034 г.
Тръмп не крие възхищението си от силните лидери, а близките отношения между Путин и престолонаследника само укрепват тяхното политическо влияние. Според източник, близък до саудитския двор, провеждането на преговорите в кралството ще помогне за укрепване на неговия престиж и ще утвърди Саудитска Арабия като ключов играч в световната политика.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп