Ще се стигне ли до война между Русия и Турция в Сирия и какво постигна Ердоган, като отвори границата за бежанци? Началото на това противостоене не започва в Идлиб, а много по-рано в сирийския конфликт. Целта на Русия е да попречи на свалянето на режима и да спаси Асад, както и да укрепи позициите си в Близкия Изток. Целта на Турция е точно обратната - да свали Асад от власт. Това заяви в интервю за dw.com Даря Исаченко, експерт по руско-турски отношения в берлинската Фондация "Наука и политика".
"От април 2019 година Сирия постоянно разширява контрола си над нови територии в страната. Така Турция започна да губи позиции, при това в един стратегически важен за нея район, какъвто е Идлиб. В резултат на това се стигна до ескалация, която наблюдаваме в момента.
В случая е налице въоръжен конфликт, в който винаги е възможно да настъпят непредвидeни обстоятелства - какъвто беше например случаят със сваления руски изтребител през ноември 2015 година, довел до тежка криза в отношенията между Турция и Русия", заяви тя.
"Ключовият въпрос в такива ситуации е как да се решават евентуалните проблеми. В тази връзка трябва да кажем, че отношенията между Турция и Русия днес са много по-различни от тези отпреди 5 години. Извършва се обмен на информация на всички нива, включително между президентите на двете страни, между министрите и командващите на войските в Сирия. Да припомня и думите на турския президент Ердоган, че действията на Турция в Сирия не са насочени нито срещу Русия, нито срещу Иран.
Ръководствата и на Русия, и на Турция постоянно повтарят, че нямат интерес от започването на война. Политиците разбират, че такава война няма да е от полза за никоя от двете страни.
" В крайна сметка последствията от такава война ще бъдат катастрофални не само за икономическите отношения между Русия и Турция, но и за целия свят. Защото Турция е член на НАТО. В случая става дума по-скоро за сплашване", смята тя.
Но пък и Русия не може да прекъсне доставките на газ за Турция. При обтягането на отношенията през 2015 година бяха временно прекратени преговорите за проекта „Турски поток", но до спиране на руските доставки на газ за Турция така и не се стигна.
Още от Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%