24 Ноември, 2024

Съдът на ЕС: Държавните служби може да забраняват носенето на религиозни символи

Съдът на ЕС: Държавните служби може да забраняват носенето на религиозни символи

За да се наложи "напълно неутрална административна среда"

Държавните служби в ЕС може да налагат забрани на служителите си да носят религиозни символи, като например ислямски забрадки, в интерес на неутралитета, постанови най-висшият съд на ЕС в Люксембург, като подчерта, че подобни ограничения трябва да се прилагат еднакво за всички служители и да се съобразяват с правния контекст на всяка държава членка.

В решението, публикувано от Съда на Европейския съюз, се казва, че подобни забрани са допустими, за да се наложи "напълно неутрална административна среда".

Съдът обаче заяви, че забраните за облекло или символи, свързани с философски или религиозни убеждения, трябва да се прилагат равнопоставено. "Такова правило не е дискриминационно, ако се прилага по общ и недискриминационен начин към всички служители на тази администрация и се ограничава до строго необходимото", гласи решението на съда.

Съдът е помолен да се произнесе, след като на служителка мюсюлманка в община Анс, Източна Белгия, е казано, че не може да носи забрадка на работа. В съдебните документи се отбелязва, че работата ѝ е свързана с малко контакти с гражданите.

Скоро след това общината променила условията си за работа, за да изисква от всички служители да спазват строга неутралност. Служителката подава жалба в местния съд, като определя забраната като дискриминационна и изразява опасения, че е нарушено правото ѝ на свобода на религията.

Съдът отбелязва, че въпреки че откритите знаци на религиозни убеждения са забранени, от няколко снимки, представени от жалбоподателката, става ясно, че "дискретни знаци на убеждения са толерирани".

Тези символи включват носенето на обеци с кръстче или организирането на коледни партита, заяви адвокатът на жалбоподателката пред „Гардиън“.

Съдът се обърна към ЕС, като поиска от Съда на ЕС да прецени дали правилото за неутралност е дискриминационно.

В решение, което важи за службите от публичния сектор в целия ЕС, базираният в Люксембург съд заяви, че политиката на строг неутралитет "може да се смята за обективно оправдана легитимна цел". /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства