"Ако се предложи кабинет, ще мине. Дали ще е с мнозинството, което видяхме с партиите на протеста и ДПС, няма значение. Каквото и да е то, няма да е в рамките на това Народно събрание. В следващите няколко месеца ще станем свидетели на няколко мнозинства. Не изключвам по различните инициативи правителство на ИТН да гласува с ГЕРБ и с БСП. Рано или късно обаче ще се появят първите търкания. Това са т.нар. "плаващи мнозинства". Партиите ще търсят в същото време лице и идентичност, която да се харесва на избирателите. Тези мнозинства в същото време може да доведат до много сериозен блокаж в парламента". Това заяви социологът Димитър Ганев пред БНР.
"БСП опита да покаже друга роля в този парламент. Днес искаше да демонстрира, че няма да подкрепя безпрекословно партиите на протеста. БСП ясно показва, че няма да приеме да я наричат заедно с ГЕРБ и ДПС партия на статуквото. ДПС ще е лесният партньор, в който ще се търси подкрепа", каза още социологът. "БСП беше несправедливо пришита и обвинена към модела на ГЕРБ. В рамките на 44-тото НС социалистите напускаха пленарната зала и имаше непримирима позиция спрямо управлението. Трябва да се зададе въпросът към БСП защо протестният вот припозна ИТН - партия, за която не се знаеше кой знае колко много. Истинската политическа интрига обаче ще бъде в Народното събрание. Министерският съвет ще бъде по-скоро изпълнител. ГЕРБ осъзнават своята роля на опозиция като един необходим период на рехабилитация. Тази позиция до някаква степен е изгодна за ГЕРБ, защото има шанс да бъде от край до край опозиция", каза още Ганев.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети