24 Ноември, 2024

Премиерът на Гренландия: Излизането на страната от ЕС бе най-доброто за нас

Алека Хамонд

Излизането от Европейската общност през 1985-та беше най-доброто решение за Гренландия, заяви първата жена премиер на страната Алека Хамонд пред "Дарик".

Гренландия е първата държава, напуснала ЕС, но не е необходимо да си пълноправен член на която и да е организация, за да си сътрудничиш с нея, изтъкна тя.

"Бях шокирана от това, че един от най-влиятелните хора в света може да говори за друга култура, за друг народ, за друга страна сякаш е просто някаква стока, която можеш да платиш и купиш", каза Хамонд за идеята на американския президент Доналд Тръмп да купи Гренландия, но добави, че това е и знак за увеличаващия се интерес към страната и Арктика като цяло.

„Гренландия е много важна държава от стратегическа гледна точка. Тя се намира между Северна Америка и Русия, в средата на Северния Атланик.

Дания стана член на Европейската общност, но това не беше каквото Гренландия искаше, каза Алека Хамонд.

„Ние не сме европейска държава. Не сме в европейския континент, а в северноамериканския. Не изглеждаме като европейци, не говорим като европейци и не мислим като европейци. Дания стана член, което е добре за тях, но ни накараха и ние да станем такива, без да ни питат. А това не е каквото Гренландия е искала. Направихме референдум и мнозинството каза, че иска да излезем от Европейски съюз и го направихме. И мисля, че това беше най-доброто решение. В същото време смятам, че и без да си член на Европейския съюза можеш да имаш много близко сътрудничество с Европейския съюз и това е, което Гренландия избра. Затова имаме Споразумение за сътрудничество с ЕС. Това е ситуация, в която печели както Гренландия, така и ЕС. Мисля, че това сътрудничество ще продължи много години напред".

Алека Хамонд каза, че иска да види Гренландия независима в рамките на живота си. По думите й това може да се постигне чрез силно икономическо развитие.

Гренландия е от голямо значение не само за Съединените щати, но и за НАТО. Борбата за Северния полюс, борбата за Северозападния морски път и новите морски пътища в бъдеще ще бъде толкова важна, колкото са военните стратегически въпроси.“

Не трябва да се забравя, че Арктика има своите правителства и парламенти, изтъкна Алека Хамонд. Това не е просто някаква голяма територия, където никой не живее. В Арктика има култури, народи, правителства. И бих искала да напомня на Тръмп, че може би трябва да се научи на малко дипломация. Например, да говори с Гренландия, когато става дума за Гренландия, посочи Хамонд.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства