"Идват тревожни данни от САЩ. Там Омикрон също е доста разпространен, а смъртността е почти равна на тази от Делта вълната, която представлява 2/3 от смъртността преди появата на ваксините", каза вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб по "България он Еър".
По-рано информационните агенции съобщиха за над 100 000 жертви на вируса в САЩ за по-малко от месец. Общият брой починали от болестта в Щатите надхвърли 900 000.
"При 80% от хората, които бяха заразени с уханския вариант, инфекцията протичаше сравнително леко. 20% от тях се влошаваха, Делта беше по-сериозен вариант. Той продължава да се засича, но отстъпва мястото си на Омикрон, включително и у нас. Почти 75% от секвенираните проби, които са взети до 20 януари, са с Омикрон. Вирусите мутират непрекъснато", добави експертът от Националния център по заразни и паразитни болести.
Доц. Гломб коментира и дали Омикрон предизвиква тромбози като предшествениците си:
"Ако ги предизвиква, то е в значително по-ниска степен, отколкото предишните варианти, защото неговото размножаване е концентрирано предимно в горните дихателни пътища. Тромбозата като явление на болестта COVID-19 е обикновено в белия дроб, а Омикрон много рядко достига до него. Но това, че изглежда, че протича по-леко, в никакъв случай не трябва да ни успокоява", каза тя.
"SARS-CoV-3 няма. Решението за име на вирус и нов щам става въз основа на големи международни екипи. Само те могат да дадат име на вируса. Човешките знания напреднаха толкова, че можем да следим еволюцията на вируса в реално време. Предишните поколения не са имали тази възможност. SARS-CoV-1 предизвикваше само симптоматични инфекции, можеше да се разбере лесно кой е болен и кой е носител, докато SARS-CoV-2 се скри в безсимптомното протичане на болестта", посочи доц. Гломб.
Според нея бъдещето на профилактиката срещу тази инфекция е в годишната ваксинация.
"Не бих се учудила, ако ваксината стане на годишна база. Работи се по ваксина на Moderna и Pfizer, насочена срещу Омикрон, работи се върху комбинирана - грип и коронавирус, както и панкоронавирусна ваксина. И може би краят на пандемията като пандемия, обхващаща целия свят, ще дойде", коментира доц. Любомира Гломб.
доц. Любомира Гломб
Според нея бъдещето на профилактиката срещу тази инфекция е в годишната ваксинация
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете