24 Ноември, 2024

Едуард Лукас: Арестът на Навални е повратен момент, но едва ли скоро Путин ще загуби контрола в държавата

Едуард Лукас: Арестът на Навални е повратен момент, но едва ли скоро Путин ще загуби контрола в държавата

Алексей Навални

Москва театралничи, представяйки се за противник на Запада, но същото правят и европейските политици по отношение на Русия, казва още журналистът

„Затварянето на Алексей Навални е повратен момент в много аспекти. Заради прилагането на сила. Бих казал, че станахме свидетели на най-широкото разгръщане на репресивния апарат в Русия, откакто падна комунизмът. А това показва, че режимът управлява повече чрез всяване на страх, отколкото със съгласие и одобрение." Това каза в ефира на БНР британският журналист Едуард Лукас. 

"Това е повратен момент и за опозицията - заради безпрецедентния брой демонстрации на различни места из цяла Русия. Протестът обедини широк спектър от хора. Не всички те са поддръжници на Навални, но всички са противници на Путин. Не съм сигурен обаче, че е повратен момент за бъдещето на режима. Путин вероятно ще остане на власт още известно време. 

Не съм сигурен, че Путин губи контрол. Това, което губи, е влиянието си върху съзнанието на руснаците, върху лоялността им. Мисля, че на хората вече им идва до гуша от него. До гуша им е дошло от корупцията, от бруталността на полицията, от стагнацията и икономическите проблеми, от международната изолация, от помпозността и абсурдността на режима. Но Путин все още държи властта - у него са оръжията, парите. Той разполага с лоялни сили, които бият, наказват и затварят всеки, който им се опълчи. И не виждам в момента нито разцепление на върха, нито рушене в основите на режима. А дали е изненадващо случващото се? Очаквам го от 20 години. Доволен съм, че се случва. Но това не е достатъчно", коментира журналистът. 

На въпрос дали не трябва различен тип международна солидарност с руснаците, за да се промени статуквото, Лукас обясни, че това е задължително да се случи.

"В момента имаме парадокс - режимът в Москва театралничи, представяйки се за противник на Запада. Обаче в същото време праща децата си да се образоват на Запад, праща и парите си да бъдат инвестирани там. От друга страна виждаме и на Запад да се представят като противници на Путин. Страни като Германия, Великобритания, Америка са много петимни да издават прессъобщения, санкционни списъци и прочие, без да правят нищо, което наистина би променило нещата. 

Ако наистина искаме да сме твърди по отношение на Русия, би трябвало да направим нещо по отношение на руския природен газ. Например, да спрем строежа на „Северен поток 2“. Трябва да направим нещо срещу руските мръсни пари, които се наливат в лондонското Сити и в страни като Австрия, Лихтенщайн, Швейцария, а също и в Америка - на пазарите за недвижими имоти в Ню Йорк и Маями. Трябва да погнем банкерите, адвокатите и счетоводителите, които правят възможни тези сделки. Те трябва да признаят какво вършат, да ни помогнат да открием парите и да ни дадат възможност да пратим на съд лицата, замесени в тази престъпна дейност. Ние на Запад обаче нямаме волята да сторим това. Затова и застъпничеството ни в полза на Навални пред Путин не е особено ефективно", аргументира позицията си Едуард Лукас.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства