Европейската комисия даде одобрение Фондът на фондовете да подкрепи със 150 млн. евро малки и средни предприятия и особено стартиращи компании. Ресурсът е вече достъпен за стартъпите и иновативните компании чрез четири инвестиционни фонда. Средствата ще подкрепят към 400 фирми с ключови иновации в сферите на биотехнологиите, роботиката, информационните технологии, фармацията и др.
Целта на промяната е да се подкрепят иновативни компании, които имат потенциала да подпомогнат възстановяването на икономиката след кризата и ориентирането й в сектори с висока добавена стойност.
Съобразно решението на ЕК ресурсът от Фонд на фондовете ще може да достигне до тях по-бързо и при облекчен режим в рамките на тази година.
На първо място е договорено увеличаване на размера на индивидуалните инвестиции до 800 000 евро (около 1,6 милиона лева), за които няма да бъде необходимо привличането на допълнителен частен капитал.
Стартъпите, които са изпаднали в затруднено положение след 31.12.2019 г., вследствие от ефектите на пандемията, също биха могли да получат дялово финансиране.
Чрез тези мерки се цели повишаване на перспективите за оцеляване пред стартиращите фирми и малките и средните предприятия, подкрепа за предприемачеството и устойчивите бизнес модели.
Дялови инвестиции по облекчените условия, одобрени от ЕК, ще могат да се извършват до 31.12.2020 г. през четирите фонда подкрепени с ресурс от Фонд на фондовете.
Следете с Фактор
Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
- 14:27, 24 Ноември, 2024
Свят
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
- 14:04, 24 Ноември, 2024
Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
- 13:48, 24 Ноември, 2024
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг