15 Януари, 2025

Екип с участие на български учен откри 3 нови планети

Екип с участие на български учен откри 3 нови планети

Снимката е илюстративна: архив

Новооткритите планети се намират на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504, в съзвездието Кил

Ново изследване на научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети в една от най-интересните многопланетни системи, откривани до момента.

Системата се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в съзвездието Кил, съобщиха от екипа на Физическия факултет на СУ.

"Космическият телескоп TESS на NASA е един от най-добрите "ловци" на екзопланети, с които човечеството разполага към момента. Екзопланета е всяка планета, която обикаля в орбита около звезда извън Слънчевата система", обясняват от екипа на Физически факултет. 

Телескопът TESS търси екзопланети с помощта на пасажния метод. С негова помощ астрономите могат да оценят размера на екзопланетата и нейния орбитален период - времето, за което прави една обиколка около звездата. Ако в системата има други екзопланети, тяхното гравитационно влияние оказва ефект върху времената на пасажите. С помощта на този ефект, оценявайки промените в тези времена, учените могат да откриват нови планети.

Новото откритие е публикувано в престижния журнал Astrophysical Journal Letters и е с ключово участие на българския астроном д-р Трифон Трифонов, съобщиха от Нова ТВ. Той е учен от Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг, Германия, и изследовател в катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Д-р Трифонов е ръководител  на българската група за търсене на екзопланети в рамките на проекта EXO-RESTART.

Сподели:
Ракета с космически апарати на САЩ и Япония излетя към Луната

Ракета с космически апарати на САЩ и Япония излетя към Луната

Ракетата Falcon 9 на SpaceX, която излетя от Флорида, носи апарата Blue Ghost на Firefly Aerospace и японския Resilience, в който има микророувър

Първият български спътник „Балкан-1“ вече е в Космоса

Първият български спътник „Балкан-1“ вече е в Космоса

Той ще предава данни за програмата „Коперник“ на Европейския съюз, а стартът му бе наблюдаван онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Й. Вапцаров“ във Варна

Масивен астероид прелита край Земята - Алинда е с диаметър над 4 км

Масивен астероид прелита край Земята - Алинда е с диаметър над 4 км

Небесно тяло с такива размери може да причини катастрофални щети, ако се сблъска с планетата ни