Турция разкритикува изявлението на френския президент Еманюел Макрон за възможна намеса на Анкара в президентските избори в страната, като го определи като „неприемливо“, съобщава вестник Hurriyet, предаде "Фокус".
„Считаме за неприемливи изявленията на френския президент [Еманюел] Макрон, които той направи в отговор на умишлените въпроси, зададени с цел злепоставяне на приятелството и съюза между нашите страни“, заяви говорителят на външното министерство Хами Аксой в писмено изявление. Съгласно думите му, Макрон е отправил „несправедливи и непоследователни“ изявления по отношение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и Турция като цяло.
По време на интервю, излъчено по телевизията на France5 във вторник, Макрон заяви, че Турция „се опитва да се намеси“ в следващите президентски избори във Франция през 2022 г., припомня изданието, като допълва, че изказванията на лидера на Париж са направени умишлено с оглед предстоящата среща на върха на ЕС. Съгласно думите на Аксой, твърденията на Макрон с „определени преценки“ отчуждават общностите от чужд произход, живеещи в страната, и по този начин са „опасни“.
„Турция няма никакъв дневен ред във вътрешната политика на Франция, освен просперитет, мир и хармония на турската общност от около 800 000 души, живеещи в страната“, подчерта Аксой, добавяйки, че Турция също така очаква Франция да не я превръща в елемент от вътрешната политика особено по време на избори. „Смятаме, че тези изявления на г-н Макрон са несправедливи и непоследователни в момент, в който предприемаме стъпки, за да заменим напрежението в отношенията между двете страни със спокойствие и приятелство“, каза Аксой. Той подчерта, че „неискреността и непоследователността“ са в основата на последните проблеми в отношенията между Анкара и Париж. Отношенията между Франция и Турция са в противоречие в геополитически план заради конфликтите в Сирия и Либия. Ердоган и Макрон се нахвърлиха един срещу друг по повод карикатури на ислямския пророк Мохамед.
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани